Kısaca Android Nedir ?

Evvela android bir işletim sistemidir. İşletim sistemi cihazınızın fonksiyonel özelliklerini direkt etkileyen sistemdir. Günümüzde, 1 milyondan fazla uygulamaya haiz olan bu işletim sistemini 5 Kasım 2007’de kurduğunu duyuran ‘Open Handse Alliance’ adlı birlik, bu işletim sisteminin derhal peşinden muhtelif yazılım, donanım, Telekom benzer biçimde alanlarda hizmet veren 34 tane firmanın; mobil cihazlara telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojiye olacak faydalarını tahmin etmeleriyle ortaya çıkmıştır. Her geçen gün daha da gelişen bu işletim sisteminin 2009’dan günümüze kadar gelmiş toplamda 13 tane sürümü bulunmaktadır. Son sürümü olan 4.4 Kitkat,son model cep telefonlarının son gözdesi olarak anılmakta…

Peki, bu android ne işe fayda? Cevabı fazlaca sıradan! Hayatımızı kolaylaştıran birçok uygulamaya haiz. Bir defa bu işletim sistemine haiz cep telefonu yahut tableti olan bir kişinin bilgisayara ihtiyacı yoktur. Hızla gelişen teknolojinin hususi bir harikası olarak anılan bu sistem ‘Google’ arama motorundan rahatlıkla indiriliyor. Tamamının parasız olduğuna dair ser verip sır vermeyen Google, bu sistem yardımıyla adından sıkça bahsettiriyor… Ek olarak Android’in kelime anlamını arattığınız da ‘insan şeklindeki robot’ ifadesi de bu sistemin ne kadar fonksiyonel bir sistem bulunduğunun kanıtlarından biridir.

Daha Fazlası


1 64

Bu işletim sistemi yanınızda bilgisayarınızı nakliyat zahmetini de ortadan kaldırdı. Mobil cihazlara bu şekilde bir girişimi yapsa yapsa Google benzer biçimde büyük bir firma yapabilirdi. Hızla gelişen teknolojinin bu kadar büyük bir  hızla büyüyor olması da Google benzer biçimde şirketlere yatırım için olanakla beraber yüksek kazançlı yeni fikirlerin ortaya çıkmasına da destek oluyor. Cep telefonu kullanım yaşlarının çok düşmüş olduğu devletimizde de bu sistemin kullanım payı günden güne artıyor ve o şekilde bir hale gelmiş durumda ki bu sistemin meyvelerini yiyecek için banka kredisine başvuranlar bile oluyor.

Teknoloji hikayesinde savaşan dünya devi markalar Samsung ve Sony de geçtiğimiz aylarda kendi cep telefonları modellerinde son sürüm android sistemi 4.4.2 Kitkat kullanarak bir defa daha insanları teknolojiye çağrı etmişlerdi. Hakikaten uygulamaları tanıdıkça insanoğlunun daha yüksek sürümlü cep telefonu yahut tablet alma isteğini kabarttıkları için bu sistemi yaşamımıza sokan Google’ı kutlama etmemek doğru olmaz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri