Neden Android işletim sistemini tercih ediyoruz

Telefon seçerken pek çok konuda tereddüte düşeriz. Kimisi pil ömrü uzun olanı arar, kimisi de kameranın daha kaliteli olmasının aradaki fiyat farkına değip değmeyeceğini uzun uzun düşünür. Fakat telefonun Android olması, neredeyse herkesin aradığı bir kriterdir. Bu yüzden piyasaki telefonların pek çoğunda bu işletim sistemi yüklüdür.

Android işletim sisteminin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi, içerdiği uygulama sayısının diğer işletim sistemlerine kıyasla oldukça fazla olmasıdır. Neredeyse her programın, antivirüsün, gazetenin, oyunun, televizyon kanalının ve hatta dizi karakterlerinin bir bu işletim sistemi için yazılmış bir uygulaması vardır. İndirdiğiniz uygulamalar sayesinde yemek tarifi alabilir, sosyal medyayı hızlı bir şekilde kullanabilir, maillerinizi an be an kontrol edebilirsiniz.

Daha Fazlası


1 64

Android’in böylesine geniş bir uygulama deposuna sahip olmasının başlıca sebebi Linux  temelli ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidirolmasıdır. Bu özellik, uygulama yazmayı oldukça kolay hale getirmiştir. Yazılım konusunda hiçbir şey bilmeyen birisi bile, App İnventor gibi uygulamalar sayesinde kolayca basit bir uygulama geliştirebilir. C programlama dilikonusunda az da olsa bilgi sahibi olanlar Eclipse gibi programlar kullanarak rahatlıkla daha karmaşık programlar yazabilir. Program yazımındaki bu kolaylıklar sayesinde bu gün bu işletim sistemi için yazılmış 1 milyonun üzerinde uygulama vardır.

Android işletim sisteminin iOS veya Samsung Apps gibi işletim sistemlerine göre daha çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi olarak işletim sisteminin yıllardır kullandığımız ve genellikle memnun olduğumuz Google tarafından geliştirilmesidir. Google gibi milyonlarca web sitesini saniyeler içinde tarayarak en doğru sonuçları veren bir arama motorunu yazan mühendisler haliyle insanlarda bir güven oluşturuyor. Yani, yılların tecrübesi ve 1 milyonu aşkın uygulama havuzubu işletim sistemini daha tercih edilebilir kılıyor.  iOS ve Samsung Apps gibi işletim sistemlerinin piyasada yeterince yer bulamaması da bundan kaynaklanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri