Sansürsüz İnternet İstiyoruz

Ne yazık ki yaşamımızın her anında sansürlenen bir şeyler görüyoruz. İzlediğimiz dizide hakaret içeren yerlere uygulanan sansürden tutun, filmde sigara içen adamın ağzına sigara görülmesin diye çiçek koyulmasına dek sansürlü bir yaşam sürüyoruz. Bunun uç noktalarından birisi de radyoda dinlenen müziğe uygulanan sansür. Elbette sansür çocuklarımızın kötü etkilenmemesi için bazen gereklidir, fakat abartılınca izlediğimiz diziden, filmden ve dinlediğimiz müzikten zevk almamamıza yol açıyor.

Bizi en çok etkileyen sansür, internete uygulanan sansürdür. İlkokul ve liselerde bilgisayar laboratuvarlarından internete girmeye çelıştığınızda, çoğu siteye giremediğinizi görürsünüz. Sadece bilgi verme amaçlı olan siteler dahi çoğu zaman yasaklıdır. Aslında girebildiğiniz site sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu sansür çocukları zararlı içeriklerden korumak yerine, onların araştırma yapma özgürlüğünü elinden almaktadır.

Daha Fazlası


1 85

Bu sansürden sadece öğrenciler etkilenmez. Çoğu bilgisayar öğretmeninin, okul memurları ve müdürünün bilgisayarında Ultrasuf gibi IP değiştirirerek yasaklı sitelere girmeyi sağlayan programlar kuruludur. Yani devlet bu sansüre kendi memurlarını dahi ikna edememiş, hatta onların yasadışı bir şekilde sansürü kırma yollarını öğrenmelerini sağlamıştır. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için, sansürün dozu iyi ayarlanmalı ve sebepleri belirtilerek insanların kabullenmeleri sağlanmalıdır.

İlkokuldaki sansürün yanısıra, kendi bilgisayarlarımızdan girdiğimiz siteler de sansürlenmektedir. Neyi tıklayıp tıklamayacağımıza karar verebilecek yaş ve olgunluğa geldiğimiz halde, hangi siteye girip hangisine giremeyeceğimizi seçemiyoruz. Bazı sitelerin sansürlenmesine yine karşı değilim, çocukların psikolojik gelişimini olumsuz etkileyecek siteler elbette sansürlenmelidir.  Fakat youtube gibi bir siteyi, internetteki en geniş video arşivini sansürlemek mantıklı bir hareket değildir. Bir video arattığımızda sonuçların çoğu, bazen de hepsi Youtube’dan çıkmaktadır. Dediğim gibi, interntet sitelerinin sansürlenmesine tamamen yanlış değildir, ama mantıksız sebeplerle orantısızca sansürlenmesi de doğru değildir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri