Tablet Mobil cihazmıdır ?

Tablet Mobil cihazmıdır ?
Tablet Mobil cihazmıdır ?

Bir elektronik alet almaya karar verdiğimizde çoğumuzun aklına gelen soru, tablet mi yoksa dizüstü bilgisayar mı olur. Eğer ikisini de almayacaksak kara kara düşünürüz. Hem tabletin hem de bilgisayarın diğerine göre avantajlı olduğu taraflar vardır ve aslında duruma göre ikisi de ihtiyaçtır. Bilgisayar tablete göre çok daha büyüktür. Elinde taşıyamazsın. Tabletten çok daha ağırdır. Ayrıca, bilgisayarların pil ömrü tabletlere göre çok daha kısadır. Dizüstü bilgisayarların büyük bir çoğunluğunun şarjı 3 saatten kısa sürede biter. Fakat tabletin şarjı diğer mobil cihazlarda olduğu gibi şarjı günlerce gidebilir.

Dizüstü bilgisayarlar bizim zamanımızı öldürür. İşimiz bitince kapatmak zorunda kalırız. Kapanmasını beklemenin yanı sıra, bazen saatler süren otomatik güncelleştirmeler yüzünden İhtiyaç hissettiğimizde bilgisayarın açılmasını ve hatta başında anti virüsün bilgisayarı taramasını beklemek zorunda kalırız. Fakat tüm mobil cihazlar gibi tabletler de sürekli açıktır. İşimiz bittiğinde ekranı kapatırız ve ihtiyaç duyduğumuzda 1 sn içinde açabiliriz. Tüm bu sebeplerden bizi tablet almaya teşvik eder.

Daha Fazlası


1 158

Aynı şekilde, dizüstü bilgisayarları tabletlere karşı avantajlı kılan özellikler de var. Bunlardan en önemlisi dizüstü bilgisayardaki kullanım kolaylığıdır. Eğer bir şeyler yazmanız gerekiyorsa, klavye dokunmatik ekrana kıyasla tercih edilebilir. Dokunmatik ekran yazım esnasında hem kasar, hem yazım hataları çok olur, hem de ekranın yarısını kaplayan klavye sayesinde sayfanın tamamını görmenizi engeller.

Laptoplarda böyle sorunlar yoktur. Yazı yazarkenki sorunların ötesinde, sunum hazırlarken yaşanan zorluklar tablette çok daha belirgindir. Klavye ekranın yarısını kaplamışken, slaytın farklı bölgelerindeki metin kutularına tıklamak işkencedir.

Ayrıca tablet bir mobil cihazdır. Yükleyebileceğiniz uygulama ve program sayısı sınırlıdır. Dizüstü bilgisayara baktığımızda ise yükleyebileceğiniz sınırsız bir program havuzu görürsünüz. Bunlar da dizüstü bilgisayarı tercih edilebilir yapan özelliklerdir. Bundan sonra hangisini seçeceğinize ve hangi avantajların size daha çekici geldiğine karar vermek size kalmış.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri