Mobil cihazlar hayatımıza nasıl girdi

Mobil cihazlar hayatımıza nasıl girdi
Mobil cihazlar hayatımıza nasıl girdi

90’lı yıllarda; şimdi görsek güleceğimiz telsiz görünümlü, kocaman pili olan, şimdiki üretimlerinin yanında tarihi eser sanılabilen cep telefonları sayesinde teknolojiyle tanışmıştık. O dönemde sadece aile büyüklerinde ve hatırı sayılı (varlıklı) insanlarda görüp şoka girip gıpta ile baktığımız o telefonlar şimdi alay konusu olmuş vaziyette. Biz, mobil cihaz olarak telefonu henüz yaygınlaştırmışken yerine GPS cihazları, tabletler, nagivasyon cihazları, Mp3Mp4Mp5 oynatıcıları, farklı işletim sistemlerinden oluşan cep telefonları bizi şaşırmamaya başladı bile. Hemen hemen her bütçeye uygun modelleri bulunan bu cihazlardan en az 1 ini kullanmayan yok. Yapılan anketler de bunun en büyük kanıtıdır.

İlk üretim olan mobil cihazlar ‘analog sinyalleme’ denilen devre anahtarlama yöntemiyle sadece konuşmayı sağlayan sistemlerdi. Tıpkı yazıma başlarken söylediğim gibi. İkinci seride ise (2G) şu anda tüm dünyada yaygın olarak kullanılan GSM şirketlerinin doğuşuyla başlar.

Daha Fazlası


1 158

İletişim ihtiyacının artmasıyla oluşan 2. Nesil mobil cihazlar ise kısa mesaj ve arayanın ismini göstermek gibi özellikler taşıyordu. 2G neslinin ihtiyaçları karşılamamaya başlamasıyla 2G+ icat edilmiş ve hayatımıza GPRS ve EDGE uygulamaları da gelmişti. GPRS veri gönderimine yarayan bir sistem; EDGE ise GPRS’ i desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu sistemlerin kullanılması için IP adresleri, Baz istasyonları, mobil telefon ve mobil anahtarlama sisteminin büyük rolü olmuştur.

Mobil cihazların artışını etkileyen son nesil 3G cihazlar, uydu sistemleri ve karasal sistemlerin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Yani nüfus arttıkça, farklı düşünceler arttı. Farklı düşünceler arttıkça, ihtiyaçlar çoğaldı. İhtiyaçlar çoğaldıkça da çözüm olanakları sağlandı. Kısacası hayat kolaylaştı.

Artık GPS ve nagivasyon ile Dünya’nın hiçbir yerinde kaybolunmuyorsa, cep telefonumuza bakıp bulunduğumuz yerdeki en gözde mekanları bulabiliyorsak, istediğimiz sanatçının ne yaptığını ne zaman konser verdiğini öğrenebiliyorsak evet hayat oldukça kolaylaştı ve evet mobil cihazlar hayatımızın büyük bir bölümünü rahat geçirmemize yardımcı olmaya devam edecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri