Sosyal Medya ve Biz

Sosyal Medya ve Biz
Sosyal Medya ve Biz

Geçmişten günümüze haberleşme teknolojisi oldukça hızlı bir gelişim gösterdi. Haberleşmenin kökeni ateşten çıkan dumanın belli aralıklarla kesilmesine ve karşı tarafın bu kesilmelerin sıklığına bakarak anlatılmak isteneni anlamasına dayanır. Bu haberleşme biçiminde yağışlı günlerde ve gecelerde haberleşememe gibi sıkıntıların oluşması kaçınılmaz. Bu yüzden Mezopotamya uygarlıkları taşları yontarak ve şekillendirerek onlara anlam yüklemeye başladı.

Bu zamanla ilk tabletlerin oluşmasına yol açtı. Haberleşme araçları daha sorunsuz hale gelmek için sürekli yenilendi. Yakın tarihimize baktığımızda önce gazete ve radyo, televizyon, bilgisayar, telefon gibi haberleşme araçlarını geliştirildi.

Daha Fazlası


1 127

Haberleşme teknolojileri geliştikçe insan hayatında kapladığı yeri de arttırdı. Geçmişte insanlar günde bir kere gazete okur, yılda birkaç kere mektuplaşırken; günümüzde sosyal medya sayesinde her saniye haberleşebilmekte, ülkedelerindeki ve dünyadaki gelişmeleri de an be an takip edebilmektedir.

Çoğu insan gençleri telefondan ayrılamamakla, facebook gibi sosyal medya araçlarına gereğinden fazla zaman ayırmakla suçlar. Sosyal medyanın yeni nesil tarafından çok kullanılmasının en önemli sebepleri bireyden bireye farklılık göstermektedir. Öncelikle facebook, twitter gibi sitelerde kullanıcı izleyici durumundadır. Bazı insanlar çevresindeki insanları gözlemlemekten ve onları bu siteler aracılığıyla daha iyi tanımaktan hoşlanabilir. Bazılarıysa takip edilmekten, paylaşımlarının ne kadar beğeni ve yorum aldığını takip etmekten hoşlanabilir.

Sosyal medya araçlarını ilk kullanmaya başladığınız zamanı bir güşünün. Bu araçlar, aynı dumanla haberleşmede olduğu gibi, sorunlarının çözülmesiiçin sürekli yenilenir ve geliştirilir. Bu gelişmeler sayesinde bu araçlar her tarzda insana uygun hale gelir. Facebook, Twiter ve İnstagram sitelerinin kendi ihtiyaçlarını doğru biçimde tespit etmesi ve bunları hızla gidermesi sayesinde neredeyse herkesin bu siteleri kullanmak için mantıklı bir sebebi var. Yeni güncellemelerle birlikte bu sitelerin bizlere daha çok hitap etmesi ve hayatımızda daha büyük bir yer kaplaması kaçınılmazdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri