MOBİL PLATFORMLARDA ANDROİD

Teknoloji çağını yaşadığımız bu günümüzde, mobil cihazların önemi gittikçe artmaktadır. Tüm insanlığın sanal ortamdaki gereksinimlerini vakit ve mekân kısıtlaması olmadan gidermelerini elde eden bu cihazların, her geçen gün daha da geliştiğini görmekteyiz. Bu gelişim naturel olarak donanım tarafında olmasıyla birlikte yazılım tarafında da gerçekleşmekte ve asla şüphesiz donanıma yaşam veren ve kullanımını elde eden ve kolaylaştıran bu yazılım her geçen gün önemini arttırmaktadır. En büyük pozitif yanları ise, açık kaynak kodlu olması ve bunu desteklemesi olan Android bu yönüyle mobil platformlara uygulama geliştirmek isteyen insanoğlu için de mühim bir yol gösterici olmuş ve geniş bir alan oluşturmuştur.

Daha Fazlası


1 64

İnsanların sanal ortamdaki gereksinimlerini vakit ve mekan kısıtlaması olmadan gidermelerini elde eden bu cihazlar, her geçen gün daha da gelişmekte ve bu gelişim naturel olarak donanım tarafında olmasıyla birlikte yazılım tarafında da gerçekleşmektedir. Android, Linux Kernel üstüne inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir ve bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmış durumdadır. Yazılımları ise, Apache Harmony üstüne kurulu ve Java uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üstünden iş yapmaktadır.

Bu işletim sistemi Android, derlenmiş Java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli JIT Dalvik Sanal Makinasını  DVM  kullanır ve cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı ve geliştirici çevresine haiz bir işletim sistemidir. Geliştiriciler için SDK mevcut bulunmakta ve her çıkan versiyonu için güncellenmektedir. Bunun yanında geliştiriciler için uygulamalarını ücretli ve ücretsiz bir şekilde yayınlayabilecekleri Android Market olarak adlandırılan bir ekosistem oluşturmuştur. Günümüzde akıllı telefonların tamamına yakınında, tabletlerde bu işletim sistemi kullanılmaktadır. Öteki tüm uygulamaların daha kolay ve mesele çıkarmadan kullanılmasına olanak sunması, kullanılabilirliğini arttırmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri