Mobil Cihazların Pratikliği

Teknoloji bizim yerimize bulaşık yıkayarak, çamaşır yıkayarak, yemeklerimizi hazırlayarak ve sayamadığım pek fazlaca işi yaparak bir nevi ellerimizin yerini almış olduğu 20. Yüzyılın peşinden, beynimizin yerini almaya başladığı bir 21. Çağ yaşıyoruz. Artık telefonlarımız bizim yerimize hesaplama yapıyor, günlük işlerimizi hatırlatıyor ve verilerimizi saklıyor. Peki beynimizi kullanarak yapmamız ihtiyaç duyulan pek fazlaca işi telefon, tablet şeklinde mobil cihazlara yüklememiz ne şeklinde sonuçlara yol açıyor?

Bilhassa yeni nesilin telefon ya da tabletleri günlük hayatınının en mühim yerlerine oturtması, ne yazık ki bu cihazlara bağımlı bir nesil yetişmesine yol açmaktadır. Gençlik lokanta aradığında telefonunun haritasına bakarak, dostlarıyla organizasyon yaptığında telefon takvimine kaydederek, canı sıkıldığındaysa toplumsal medya uygulamalarıyla zaman geçirerek gereksinimlerini gidermektedir.

Daha Fazlası


1 158

Gençler mobil cihazlarıyla kolayca ulaşabileceği detayları akılda tutmamakta, bundan dolayı de hafızalarını güçlendirememektedirler. Yeni nesilin eskilere bakılırsa fazlaca daha unutkan olmasının başlıca nedenlerinden birisi budur. Hafızanın yeterince güçlenememesi ve bu cihazlara duyulan bağımlılık, bu cihazlara ulaşamayan gençlerin ciddi sorun çekmesine yol açmakta. Sözgelişi bu ergenler randevularını unutmakta, detayları birbirine karıştırmakta, daha ilkin birkaç defa geldikleri mahallelerde kaybolabilmektedirler.

Teknoloji çağı diye adlandırdığımız 21. Yüzyılda, ne kadar zararı dokunan olursa olsun mobil cihazların kullanımının durdurulması çok da fazla akıl karı görünmemektedir. Uzmanlar bu cihazların zararlarının minimize edilmesi için ne yapabileceklerini Düşünüyor ve bu mevzuda araştırmalar yapmakta ve çözümler üretmektedir. Bu araştırmalar neticesinde erişilen en müessir çözüm gençleri bilmece, bulmaca, paradoks ve akıl oyunlarına alaka duymaya heveslendirmektir. Son birkaç senedir bütün gazetelerde sudoku bulunması, paradokslarla alakalı yeni kitapların yayınlanması bu açıdan güzel gelişmelerdir. Daha unutkan ve bağımlı bir insanlık istemiyorsak, ergenler bunlara yönelmeye teşvik edilmelidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri