İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi
İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

İnsan türü, doğuştan meraklı ve bilgiye aç bir türdür. Çocukların bu meraklarının körelmemesi ve en verimli biçimde kullanılması ebeveynlerin sorumluluğu altındadır. Bu sorumluluk çocuğun geleceği açısından oldukça önemli olmasına karşın, yapılması oldukça kolaydır. Çocuk eğitiminde internet kullanımı, olumlu ve olumsuz etkenleriyle hep tartışılan bir konudur.

Küçük yaştaki çocuklara alınan oyuncak bebekler, hayvanlar ve arabalar çocuk gelişiminin önemli aşamalarından birisidir. Çocuk dokunarak, görerek ve inceleyerek bunları anlamaya başlar. Eline verdiğiniz bir arabayı adeta bir mühendis gibi söküp yeniden birleştirmeye çalışır. Oyuncak bebek sayesinde insan vücudunu, neye ihtiyacımız olduğunu öğrenir. Öğrenmenin ilk araçlarından birisi olan oyuncaklardan sonra, çocuk okuma yazma öğrenir.

Daha Fazlası


1 85

Normal bir çocukta 7 yaşında başlaması gereken okuma yazma eğitimi, çocuğu gözlemleyerek öğrenebileceklerin ötesine, okuyarak öğrenebileceklerine sürükleyen bir sürecin başlangıcıdır. Çocukların öğrenme isteği ve merakının korunmasına en çok özen gösterilmesi gereken dönem bu dönemdir. Bu dönemde çocuğa sürekli okuyabileceği şeyler verilmeli, çocuk bunları okumaya teşvik edilmelidir. Peki, internet bu oyun sürecinin adından çocuğun gelişiminde yararlı bir etken olabilir mi?

Bu sorunun cevabı net bir biçimde hayırdır.İnternet sınırsız bir veri ağıdır. Neye ulaşmak istediğini bilen yetişkinler için faydalı bir veri ağıyken, çocukların görmemesi veya bilmemesi gereken pek çok zararlı içeriğin görüntülenmesine ve çocuğun ruhsal gelişiminin zarar görmesine yol açabilir. Aynı zamanda çocukların o kadar da kolay bir aktivite olmayan okumak yerine, daha eğlenceli ve kolay olan oyunlara yönelmesi kaçınılmazdır.

Bu oyunlar da çocukların sürekli aynı şeyleri yapmasına ve ilgi alanlarının körelmesine yol açmaktadır. Bu da çocukların öğrenme isteğinin doğru değerlendirilemeyerek köreltilmesi anlamına gelir. Gördüğünüz tüm bu olumsuz olasılıklardan ötürü çocukların gelişiminde kullanacağımız araçları özenle seçmeli, çocuklarımızın ruhsal gelişimini en sağlıklı biçimde tamamlamasını sağlamalıyız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri