İnternet Üzeri Bankacılık işlemleri

İnternet Üzeri Bankacılık işlemleri
İnternet Üzeri Bankacılık işlemleri

Bankacılık işlemleri çoğumuz için tam bir işkence gibidir. Şubeye gidip sıra aldığımızda, gelen sayı genelde iç karartıcıdır. Onlarca kişiyi havasız ortamda bekleriz ve vaktimizi öldürdüğümüzü hissederiz. Peki, bu işlemleri şubeden yapmak yerine, daha hızlı ve alternatif yolları neden kullanmıyoruz? Öncelikle çoğu bankada, kredi kartı borcu ödeme, aidat veya fatura yatırma, başka hesaba EFT veya havale yapma, avans çekme, hesap detayı ve kredi kartı ekstresi görüntüleme gibi işlemler ATM üzerinden de yapılabiliyor. Bankalar ATM’lere bunca özelliği şubelerindeki yoğunluğu azaltmak için yükledi fakat görünen o ki insanlar hala şubeleri tercih ediyor.

Daha Fazlası


1 85

En fazla birkaç dakika beklenecek olan ATM sırası yerine, bazen saatlerce süren şube sırasını beklemek aslında bizim kendi kendimize yaptığımız bir işkenceden başka bir şey olamaz. Üstelik bu aynı zamanda, gerçekten şubede işi olan müşterilerin de vaktini çalmaktır. Bu yüzden müşteriler bilinçlendirilmeli ve ATM kullanımı arttırılmalı. İkinci bir alternatif yol da internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı bize tüm bankacılık işlemlerini evden çıkmadan, dakikalar içinde yapma olanağı sağlar. Üstelik sanıldığının aksine oldukça da güvenlidir.

Bankalar bu sistemi kurarken hesapların çalınması durumunda ortaya çıkabilecek mağduriyetleri önlemek için her türlü önlemi almış. Mesela, çevremizdeki birisinin bankacılık şifremizi girerken görme ihtimali yüksek. Veya keylogger dediğimiz casus yazılımlarla girdiğimiz şifreleri edinmeleri mümkün. Bu yüzden internet bankacılığında, şifrenize ek olarak her girişte telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifreyi de girmek zorundasınız.

Bu şifreyi havale veya EFT yaparken veya harcama yapabileceğiniz bir sanal kart tanımlarken de girmeniz gerekiyor. Bu da hem telefonunuz hem de şifreniz çalınmadıysa, başkalarının sizin hesabınıza girip paranızı almasına engel oluyor. Bu da internet bankacılığını bizim için güvenli ve hızlı bir hale getiriyor. Ancak bunu insanlara anlatabildiğimiz zaman şubelerdeki uzun sıralardan kurtulabiliriz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri