Android işletim sistemi

Daha Fazlası


1 64

ANDROİD

Android işletim sistemi
Android işletim sistemi

Son yılların en küçük elektronik iletişim ve görsel elektronik cihazlarımızda karşımıza çıkmaktadır. Android işletim sistemi başlangıçta bu kadar ufak bir işletim sistemiyken her geçen gün kendisi geliştirdi ve artık bilgisayarlarda da karşımıza çıkıyor. Bu işletim sisteminde yüklenen uygulamalar java programlama diliyle yazılır ve dalvik sanal makinesi üzerinde çalışır. Bu gün bakıldığında akıllı cep telefonlarında, notebooklarda ve birçok tablette bu işletim sistemi karşımıza çıkmaktadır.

Bu işletim sistemini kullanmak için apk dosyasını telefonunuza atarak android paket yöneticisi aracılığı ile kurabilirsiniz. Söz konusu işletim sisteminde her uygulama ayrı bir linux processi şeklinde çalışmaktadır. Bir uygulamayı çalışmak istediğinde işletim sistemi yeni bir process yaratır ve uygulama kapatılana kadar bu process altında çalışmaktadır. Tabi ayrıca sistem kaynakları yeterli olmadığı durumda uygulamaların kapatılması beklenmeden processi sonlandırabilmekte.

Bu işletim sisteminin en önemli özelliklerinden birisi de bir uygulamanın diğer bir uygulamayı ve onun istenilen parçalarını kullanabiliyor olması ve kolay kullanılabilmesidir. Örnek verecek olursak; Uygulamanızın bir dizi resmi kaydırması gerekiyor ve başka bir uygulama bu işi çok iyi yapıyor ve başka uygulamaların bu özelliği kullanmasına izin vermişse siz uygulamanızdan bu uygulama parçasını çağırabiliyorsunuz. Daha açıkçası bu sizi büyük bir iş yükünden kurtarmış oluyor. Bu işletim sistemi bunu yapabilmek için sistemin bir uygulama processi yaratıp gerekli java objelerini hazırlaması gerekmektedir. Android’te diğer sistemlerden alışkın olduğumuz tek bir main metodu yoktur.

Daha çok onun yerine ihtiyaç duyulduğunda çalıştırılmak üzere dört temel bileşenden oluşmaktadır. Kolay kullanılabilirliği ve birçok uygulamayı çok daha kolay kullandırması nedeniyle günümüzde birçok cihazda bu uygulama karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu işletim sistemi bu gün bize teknolojinin nerelere geldiğini göstermektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri