Google aramalarda yazar resminin gösterilmesi

Google aramalarda yazar resminin gösterilmesi
Google aramalarda yazar resminin gösterilmesi

Google tarafınca geliştirilen bu sistemde yazar olarak atanan kullanıcının profil resminin google aramalar esnasında kullanıcıya gösterilmesi sağlanmaktadır. Seo açısından bu işlemin fazlaca fazla bir önemi olmasa da blog kullanıcıları ile blog arasındaki birlikteliğin samimiyetini çoğaltmak adına mühim bir adımdır. Ne de olsa bir blog için seodan daha mühim tek bir faktör vardır o da kullanıcılarını kendisine bağımlı hale getirmektir. Elbet üstünü yenileyerek çizip yeniden söylüyorum her şeyden mühim olan emsalsiz ve doğru içeriktir.

Daha Fazlası


1 15

Anlatımımız yeni sürüm blogger için geçerlidir!..

Google aramalarda profil resmi ile çıkmak için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk adım blogger yazar doğrulaması yapmaktır. Elbet google sizin hesabınızın ne işe yaradığını biliyor fakat unutmamak icap eder ki, bir bloga birden fazlaca birey yazar ve/yahut idare edici yetkisi ile makale yazabilir. Çünkü yazarlık doğrulaması siz değerli üyelerimizin sitenizde idare edici yahut yazar atamaktan öte yalnız google aramalarda profil resminin çıkmasını dilediğiniz kişiyi belirtmek için kullanılmaktadır. Yazarlık doğrulaması ve öteki yapılması ihtiyaç duyulan işlemlerin kontrolünü sağlamak için webmaster tools sisteminde yer alanından yararlanacağız.

Evvela menü üstünden domain sorgulamamızı yapmış olup daha öncesinde yazarlık doğrulama işleminin gerçekleştirilip, gerçekleştirilmediği kontrolünü yapacağız. Şayet yapımlaşsa bizlere bu bilgilendire alt satırda verilir, doğrulanmayan site yazarlık işlemlerini https://plus.google.com/authorship linki üstünden yapacağız ve email adresimize gelen doğrulama maili ile yazarlık doğrulama işlemini tamamlayacağız.

Google yazarlık doğrulama işleminden sonrasında google+ profil resmimizin google aramalarda yer alması için hâla tamamlamamız ihtiyaç duyulan iki adım daha var. Bunlardan ikinci adım google+ profil ayarlarından “katkıda bulunduğunuz siteler” sekmesine sitemizi eklemek, üçüncü adım ise blogumuzda bütün sayfalarda görülecek biçimde “hakkımda” gadgeti eklemektir.

Yapısal veri kontrol aracına doğrudan ulaşım için https://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets linkini takip edebilirsiniz ve/yahut webmaster tools kumanda panelinden muamele yapılacak site seçili iken Öteki Kaynaklar peşinden Yapısal Veri Kontrol Aracı’nı seçebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri