Blogger webmaster tools ayarları

Blogger webmaster tools ayarları
Blogger webmaster tools ayarları

Blogger üzerinde mailinize ait tüm blogger hesapları, aynı mail üzerinde oluşturuşmuş olan webmasters tools sistemi ile ön tanımlıdır. Bu bağlamda mailiniz üzerindeki blogları aynı mail üzerindeki webmaster tools sistemine eklerken herhangi bir doğrulama prosedürü uygulamanıza gerek yoktur.

Webmaster tools sistemi neden var?

Her arama motoru kendi içerisinde var olan dinamiğe uygun bir şekilde sitelerin indexlenmesi için sitenin verilerine ihtiyaç duyar. Bu verilerden otomatik algılamada her zaman tatmin edici sonuçlar elde edilemediği için webmaster tools sistemleri, arama motorlarının kritik konumlarda en doğru sonuca site adına ulaşmak için kullandığı sistemin genelidir.

Daha Fazlası


1 15

Google webmaster tools hakkında

Daha önce “Blogger sitemap ayarları” isimli makalemizde bahsettiğimiz blogger için sitemap ayarlarının yanı sıra bir blogger blog oluşturulduğu anda hizmet verilen bölge ve zamanla içerik dinamiğinin takibi açısından geliştirilmiş ücretsiz bir google ürünüdür.

Google webmaster tools ile yapılabilecek başlıca ve temel ayarlar bu şekildedir. Bu ayarlar sonrasında snippet mantığı ile sitemizin hizmet verdiği alanı belirleyip kategoriler halinde içeriğimizi webmaster tools üzerinden ayırabilir ve snippetler ile google için bu verilerin indexleme şekillerini klasikten göz alıcıya çevirebiliriz. Bunun yanında google ürünlerinden biri olan google+ ürünü ile profil resmimizi yönetmeliğe uygun şekillerde arama sonuçlarında gösterime açabiliriz. Daha detaylı bilgilendirme için diğer, devam makalemizi takip edebilirsiniz.

Hizmet verilen bölge ayarları:

Google webmaster tools üzerinde ekli olan sitemizin hizmet bölgesini ayarlamak bize dile ve bölgeye yönelik aramalarda hedef belirlediğimiz kitlede öncelik tanınmasına sebep olur.

Google webmaster tools kumanda panelinden sitemiz seçili iken   Ayarlar sekmesi üzerinden “site ayarları” linki takip edilir ve hedef bölge varsayılan ABD’den istenilen bölgeye çevrilir. Eğer blogger hesabımızda kullandığımız blog adresini daha önce özel bir alan adı ile değiştirmiş isek webmaster tools araçlarına www protokolü ile ve olmaksızın bu özel alan adları eklenir. (Ör. “domain.com” ve “www.domain.com”) Bu sayede “Tercih edilen etki alanı” özelliğini de “domain.com” üzerinden bloggerın izin verdiği protokollü kullanım türü olan “www.domain.com” şekline çevirebiliriz, aksi halde tercih edilen alan adı değiştirilemez.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri