Online Dünyada Kişisel İtibarın Önemi

İnternet kullanımının kişisel ve sektörel olarak artması ile birlikte, kişisel itibarınızın internet ortamında nasıl göründüğü de bir hayli önem kazandı. Artık hemen hemen her sektörde iş alımı yapılırken bu konuya oldukça dikkat ediliyor. Hemen bu satırları okumayı bırakıp adınız ve soyadınızı Google’da aratın ve karşınıza çıkanlara bakın. Bazılarınız şanslı olup olumsuz bir sonuç ile karşılaşmıyor olsa da, birçok kişi fazlasıyla olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalınca paniğe kapılıyorlar. Eskiden üye olduğunuz bir arkadaşlık sitesi olabilir, herhangi bir platformda yapmış olduğunuz bir yorum olabilir… Geçmişinizde unuttuğunuz, hatırlamak istemediğiniz birçok şey ile karşılaşabilirsiniz. Bu ne gibi olumsuzluklar getirir?

Online Dünyada Kişisel İtibarın Önemi
Online Dünyada Kişisel İtibarın Önemi

İşe alınırken sıkıntı çekersiniz

Bir iş başvurusu yaptığınızda insan kaynakları görevlisinin CV’nizi inceledikten sonra yapacağı ilk iş Google’da adınızı aratmak olur. Geçmişinize baktıktan sonra var olduğunuz sosyal ağlardaki profillerinizi inceler.

Saygınlık

Sadece iş alımı yaparken değil örneğin işveren bir konumdaysanız da çıkan hoş olmayan sonuçlar sizin için kötü olacaktır. Çalışanlarınız sizi arattığında karşılarına çıkacak hoş olmayan sonuçlar saygınlığınız açısından pek hoş olmayacaktır.

Eş adayınız

Daha Fazlası


1 26

Evet, tüm bu iş konularının dışında birde duygusal ilişkilerinizde sorun yaratabilir bu sonuçlar. Yeni sevgili adayınızın sizi arattığında karşısına hoşuna gideceği bir şekilde çıkmak istemez misiniz?
Gelin şimdi de sonuçlarda olumlu bir görüntü vermek adına ne yapabilirsiniz, birkaç tüyo verelim.

1 – Hemen bir site açın

Evet, www.adınızsoyadınız.com şeklinde hiç zaman kaybetmeden internet sitenizi açın. Bu profesyonel bir görüntü sunacaktır. Tabii ki sitenizi içerik ve tasarım bakımından yeterli bir düzeye taşımalısınız. Aksi takdirde dağınık, amatör bir görüntü size yarar değil daha da zarar getirecektir. Aklınıza şimdi “ama nasıl yapacağım?” soruları gelebilir. Hemen cevaplayalım.
Öncesinde bir site açmak ve tasarlamak için bu işin profesyonellerine başvurmak zorunda kalınırdı. Elbette yine üst düzey bir çalışma istiyorsanız profesyonel kişiler ile çalışabilirsiniz. Ancak interneti Facebook’tan ibaret sanan bir kişi bile kolaylıkla bir site oluşturabilir.
Blogger, WordPress ve Tumblr gibi alt yapıları kullanarak sitenizi rahatlıkla oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Tasarım açısından hepsi farklı farklı hizmetler sunmakta. Haklarında araştırma yapıp, en ilginizi çeken sistemi kullanabilirsiniz.

2 – İlgilendiğiniz konularda sitelere yorum bırakın

Örneğin bir futbolcusunuz. Bu alanda yazı yazan kaliteli bloglara girip, yazılara yorum bırakarak aramalarda yer edinebilirsiniz. Tabii ki yapacağınız yorumların çok önemi var. Sizi aratan insanlar bu şekilde bir sonuç ile karşılaşırsa elbette yorumunuzu da okumak isteyecektir. O yüzden dikkatli bir şekilde, özenerek yorumlar bırakmalısınız.

3 – Olumsuz sonuçları kaldırtma

Hoşunuza gitmeyecek birçok eski sonucun çıkabileceğinden bahsetmiştik. Bu sonuçlar çıkıyorsa eğer, site sahipleri ile iletişime geçerek kaldırmalarını rica edebilirsiniz. Eğer site yönetimi anlayışla karşılayıp kaldırırlarsa şanslısınız. Eğer istediğinizi alamazsanız, başka bir yol düşünmek zorundasınız.

4 – Sosyal ağ profillerinizi özelleştirin

Arama sonuçlarında çoğunlukla sosyal ağ profilleri ilk sıralarda yer alır. Buda en dikkat etmemiz konu olduğunu gösteriyor bize. Sosyal ağ profillerinizi özelleştirerek, daha kaliteli bir hal kazandırın.

Örneğin Facebook hesabınızı ilk açtığınızda url yapısı facebook.com/profile.php?id=128321313 şeklinde olur. Bunu facebook.com/adinizsoyadiniz şeklinde değiştirmelisiniz. Hemen değiştirmek için https://www.facebook.com/username adresine girebilirsiniz.

Ayrıca Facebook ve Twitter gibi direkt olarak profil resminiz ve kapak fotoğrafınızın yer aldığı sosyal ağlarda ise kullandığınız fotoğraflara dikkat etmelisiniz. Ne de olsa ilk izlenim her zaman önemlidir.

YouTube hesabınızı kontrol altına alın. Mail hesabınızı açmanız ile birlikte otomatik olarak açılan YouTube profilinizde neyin sunulduğunun farkında dahi olmayabilirsiniz. Yaptığınız eski yorumlar, beğenileriniz vs.. gibi istemeyeceğiniz sonuçlar gözükebilir. Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin. Varsa işiniz ile alakalı sunumları paylaşın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri