Kaliteli İçerik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli İçerik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kaliteli İçerik İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet siteleri arasında artan rekabet ile birlikte her konuda artık en ince detayına kadar düşünmek zorundasınız. Aksi takdirde bunu gerçekleştiren rakipleriniz tarafından geriye atılacaksınız. Web içerik üretimi hakkında artık herkes oldukça ile eleyip sık dokumak gerektiğinin farkında. Bu yüzden içerik yönetimi hakkında çok detaylı kurgular oluşturulmaya çalışılıyor.

Rekabetin oldukça fazla olduğu bu ortamda içerik üretirken çok dikkat etmelisiniz. Ama nelere dikkat etmem gerekiyor? Gibi olası sorularınız için yazımızın devamında bazı tavsiyelerde bulunduk. İşte içerik üretirken dikkat etmeniz gerekenler;

Değerli içerikler üretin

Daha Fazlası


1 26

Oldukça fazlalaşan siteler ile birlikte sayısı bir hayli fazla çöp içerik yayınlanmakta. Bir konu hakkında 100 kişi aynı şeyi yazabiliyor. Hal böyle olunca o içeriğin bir değeri kalmıyor. Sizin yapmanız gereken ise belirlediğiniz konu hakkında değerli bilgiler aktarmak. Siz başkasından değil, başkası sizden alıntı yapmalı. Aynı zamanda sadece kaliteli bir yayın kendi başına yetersiz kalıyor. Siteniz ile alakalı olmayan bir yazı size yarar yerine zarar getirecektir. Sitenizin bir çizgisi olmalı ve bu çizgi doğrultusunda yayınlar yapmalısınız.

Uzun ömürlü içerikler üretin

O gün yayınladığınız yazının, 1 ay sonrada geçerliliğini koruması gerektiğini ele alarak içerikler üretin. Yazınızdan insanlar o gün ne kadar faydalanabiliyor ise, gelecekte de bir o kadar faydalanabilmeli. Örneğin bir fotoğraf makinesi incelemesi yaptınız ve fiyat belirttiniz. Bu fiyat her geçen gün değişebileceği için bu yanlıştır. Bir önceki veya üst bir modeline göre fiyatını değerlendirebilir ya da ortalama bir rakam belirtebilirsiniz. Fakat kesin bir rakam söyleyerek, ileride düzenlemeniz gereken bir yazı yayınlamış olursunuz. Bu size hem teknik hem de iş gücü açısından zarar getirecektir.

Olası soruları cevaplayın

İçeriğinizde bahsedeceğiniz konu hakkında okuyanlar yeterli tatmine ulaşamayabilir. Bu memnuniyetsizliği önlemek adına ziyaretçiyi iyi analiz etmelisiniz. Yazacağınız konu hakkında daha önce yayın yapmak siteleri ve yapılan yorumları inceleyin. Konu ile alakalı ek kelime gruplarının aranma oranlarına bakın. Ve yazının sonunda ziyaretçinin olası soracağı soruların cevabını verin. Bu aynı zamanda seo açısından da oldukça yararlı olacaktır. Soruları arama motorlarında aradıkları takdirde, üst sıralarda yer almanızı kolaylaştıracaktır.

Herkesin dikkatini çekin

Yayınlayacağınız içeriği çoğu kişi tarafından gereksiz görülecek detaylar ile boğmanız ziyaretçilerinde düşüneceği gibi gereksizdir. Sizin yazarken zevk aldığınız bir konu hakkında bir başkası aynı şeyi düşünmeyebilir. Anlatım diliniz herkesin anlayabileceği dilden olmalı ve konular genel olarak herkese hitap etmeli. Yani konuyla alakası olmayan bir insan bile başlığı gördüğünde merak edip girip okumalı. Fakat tabii ki detaylara hiç girmeyeceksiniz değil. Eğer detaylardan bahsetmez iseniz içeriğiniz eksik kalır, beklentisi olan insanları tatmin etmez. “Başlığı gören kişinin dikkatini çekmeli ve okumaya başlamalı” dedik. Örnek olarak yine fotoğraf makinesinden verelim; Bir fotoğraf makinesi incelemesi yaptınız, yazınızın ilk cümlesinden teknik terimler ile anlatmaya kalkarsanız yandınız!

Fotoğraf makinesi alacak her kişi bu teknik bilgilerden anlamayabilir. Hatta günümüzde satın almak için incelemeleri gezen insanların büyük bir kısmı yeni kullanıcılar olduğu için bu fazlasıyla yanlış bir hareket olacaktır. Yazınızın başında genel olarak fotoğrafçılıktan, makinenin hangi istekleri karşılayabileceğinden bahsedebilirsiniz. Ardından teknik detaylara girersiniz. Elbette giriş kısmında söyleyecekleriniz çok önemli. O kısmı okuduktan sonra insanları devamını da okumaya yöneltmelisiniz, o merakı uyandırmalısınız.

Profesyonellerden destek alın

Birçok konuda yayınladığımız yazılarda belirttiğimiz gibi; İnsanlar genellikle internet konusunda her şeyi arayarak bulabileceğini ve çözebileceğini düşünürler. Bu tabii ki büyük bir yanılgıdır. Bu işte yıllarını tecrübe etmiş, gerekli donanıma sahip insanlardan alacağınız destek daha uzun adımlar atmanıza olanak sağlayacaktır. Kendi başınıza bir ayda yapmaya çalıştığınızı, destek aldığınız takdirde bir haftada gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu durumda kaybedeceğiniz sadece zaman değil, yaptığınız yanlış bir hareketten ötürü alacağınız zararda olur.

Kopya içeriğe asla yer yok!

Öncelikle emeğe saygı göstermek açısından başkalarının içeriklerini kopyalamak hiç etik bir durum değildir. Maneviyatın yanında arama motorları kopya içeriğe hiç sıcak yaklaşmazlar. Birçok yerde yayınlanmış olan bir içeriği kendi sitenizde yayınlayarak bir yere varmayı aklınız ucundan bile geçirmeyin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri