Görseli Paylaşmaya Teşvik Eden Etkenler

Görseli Paylaşmaya Teşvik Eden Etkenler
Görseli Paylaşmaya Teşvik Eden Etkenler

Görseli Paylaşmaya Teşvik Eden Etkenler

Öğrenim hayatımızın en başında bile görsellerin yardımı ile öğrenim sürecini hızlandıracağımız konusunda tavsiyeler alıyorduk. Öğrenimin yanında insanlar ile kurduğumuz iletişimde de görsellik oldukça büyük bir rol oynamakta. Yapılan araştırmalarda edinilen verilere göre beynimiz içerikteki metinlerden önce görselleri algılıyor. Bu hemen hemen herkesin bildiği ve farkında olduğu bir durumdur. Fakat aynı zamanda beynimiz bize hissiyat olarak bir şeyler anımsatan görselleri daha da hızlı algılıyor. Yani bir içerikte iki adet görsel var ise; ilk önce bize bir şeyler çağrıştıranı, ardından diğer görseli algılıyor.

Görsellerin iletişimde bu denli önem taşımasından kaynaklı pazarlamacılar ve reklamcılar basılı yayınlarında ve dijital gönderilerinde sık sık özel olarak tasarladıkları görselleri kullanıyorlar. Kullanılan görsellerin yarattığı etkiyi her seferinde bir kez daha gören reklam verenler; bir diğer çalışmalarında görselliğe bir öncekinden daha önem veriyorlar. Çıkarılan istatistiklerde geçtiğimiz yıllarda görselin medya kullanımında oldukça arttığı yönünde veriler mevcut. Ayrıca tüm bu söylediklerimizi onaylayacak iki internet girişimi mevcut. Instagram ve Pinterest geçtiğimiz yılın en hızlı büyüyen 2 sosyal medya platformu. Şimdi sizlere oluşturduğunuz kampanyalarda, duyurmak istediğiniz gönderileri görseller ile en etkili şekilde nasıl şekillendirebileceğinizi ve bunun önemi hakkında birkaç ipucu vereceğiz.

Daha Fazlası


1 26

Görseller reklamlarda neden önemlidir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, yapılan araştırmalar beynimizin görselleri, metinlerden çok daha hızlı algıladığını gösteriyor. Buna ek olarak zihnimizde bir şeyleri anımsatan görselleri daha da hızlı algıladığımızı belirttik. Billion Dollar Graphic’in yaptığı araştırmalar ise, insanların görselleri metinlerden %60 daha çabuk kavradığını gösteriyor. Yani anlatacağınız şeyi yazı ile anlatmanız, karşıdaki insanın anlatmak istediğinizi anlaması açısından daha zor bir yol.

Ek olarak anlattıklarımızdan görsellerin sadece fotoğraflardan ibaret olduğu çıkarımını yapmış olabilirsiniz. Eğer böyle bir sonuca vardıysanız hemen kafanızdan bu düşünceleri atın. Görseller fotoğrafların yanında aynı zamanda infografikler ve videoları da içeriyor. Hepsi etki yaratma ve ilgi toplama bakımından oldukça yararlılar. İlgi konusunda örnek verecek olursak; YouTube günlük olarak 4 milyon kez ziyaret edilmekte.
Tüm bu anlattıklarımızdan çıkarmanız gereken sonuç ise; pazarlama kampanyalarınız için oluşturduğunuz yayınlarda görsel ya da video kullanmıyor iseniz, etki yaratmak ve ilgi toplamak sizin için oldukça zor olacak demektir. Yazımızın buradan sonraki bölümünde ise görseller içerisindeki paylaşmaya teşvik eden etkenlerden bahsedeceğiz.

Görselleri nasıl paylaşmaya teşvik edebilirim?

Görsellerin metinlere nazaran bir çaba göstermeden dahi daha çok paylaşıldığı aşikar. Fakat elbette bu kadar aktif bir ortamda rekabetin doğmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Görselleriniz daha çok paylaşılması için bazı ortak sebepler işte bunlar:

Kısa ve etkili sözler: İnsanlar düşündüklerini ifade edemediklerinde, başkalarının daha önce söylemiş oldukları cümleler ile kendilerini aktarmayı tercih ederler. Tabii ki gereğinden uzun olan cümleleri çoğu kişi okumadan geçeceği için oldukça kısa tutmanız daha olumlu dönüşler almanıza yardımcı olacaktır. Film replikleri, yazarların aforizmaları gibi geçmişte bir yer edinmiş metinleri paylaşmanız, insanların oldukça dikkatini çekecektir.

Yaratıcı espriler: Yaptığınız iş, kampanyanız ne kadar ciddi olursa olsun herkes şakalardan hoşlanır. Ve yaptığınız şakalar işinizin ciddiyetine bir zarar vermez. Görsellerinizde kullanacağınız yaratıcı espriler oldukça dikkat çekecektir. Ki son yıllarda görmüş olduğumuz çoğu reklamda bahsettiğimiz şekilde espriler bulunmakta. Buda yerleştirilen esprilerin ne kadar etkili olduğunun bir kanıtı olarak ele alınabilir. Fakat elbette dozajı iyi ayarlamak gerekiyor. Aksi takdirde görseller ilgi çekmek yerine antipati toplamanıza neden olacaktır.
Güncel olaylar: İnsanlar güncel haberleri paylaşırlar. Bu durumun kullanılması ile ilgili örnek vermek gerekirse; Instagram’ın “güncel haber kaynağı” sayfası açıklayıcı olacaktır. Depremler, doğal felaketler, insanlara ilginç gelebilecek suçlar vs… Bu tarz haberler insanların dikkatini çeker ve paylaşmaya yöneltir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri