Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital Pazarlama Terimleri
Dijital Pazarlama Terimleri
Daha Fazlası


1 26

Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital pazarlama alanında bir şeyler yapmak istiyorsanız elbette bu alanın içerisinde var olan terimleri öğrenmelisiniz. Bu terimleri bir anda öğrenmeniz mümkün olmasa da zaman içerisinde tekrarlayarak aklınıza kazımanız mümkün. Ayrıca iş yaptıkça bu terimler sık sık karşınıza çıkacağından pratik yapmış olacak ve öğrenimi hızlandıracaksınız. Terimlerin kısaca hangi anlamları taşıdıklarını yazalım.

A/B Test: Örnek olarak; bir web sayfasının önceki ve sonraki halini sunup, iki sürüm arasındaki değişiklikleri incelemek amacı ile yapılan test işlemine denir.
Animated Gif: En az iki resim olmak ile birçok resmin bir araya gelmesi ile oluşturulan animasyon görsellerine denir. Hareketli görüntüler oluşturmak istediğinizde animasyon dosyalarının çok yer kaplamasından şikayet ederseniz, kısa gif dosyaları hazırlayarak bu sorunu çözersiniz. Bu hazırlanan gif animasyonlarına ise animated gif denir.

Ad Blocker: Birçok siteye girdiğinizde karşılaşmış olmanız muhtemel; aniden karşınıza çıkan ve rahatsız edici reklamlar. Ad blocker adı verilen yazılım ile bu reklamların karşınıza çıkmasını engelleyebiliyorsunuz.
Account Manager: Başta reklam ajansları olmak üzere satış gerçekleştiren tüm firmalarda bulunabilen satış ile ilgilenen insan. Bu kişi sadece satış ile ilgilenmekle kalmayıp, eğer satış gerçekleşirse satışı gerçekleştirdiği kişi/firma ile görüşmeye devam ediyor. Yani onların temsilciliğini yapıyor.

Advertorial: Reklamları bir haber biçiminde sunmaya verilen isim. İçeriğin başında reklam olduğu belirtilmez ise suç olarak sayılabiliyor.
Advergaming: Alternatif bir ürün ve marka tanıtımı yapma yolu. Markalar isterlerse sıfırdan bir oyun yaratabilir ve bunu kitleye sunabilir. Yahut var olan, oynanmakta bir oyunun içerisine ürün yerleştirme yapabilir. Kısacası ürünün ya da markanın oyunlar aracılığı ile tanıtılmasıdır.

Adsense: Google’ın reklam ağı olan Adwords’un sitelerde yayınlanmasını sağlayan, kontrol eden bir sistemdir.
Ad Flight: Kampanyanın planlanan süresidir.

Affiliate Marketing: Reklamı veren kişi/firma ürünlerini ya da hizmetini internet ortamında gösterimi karşılığında ücret öder. Çeşitli anlaşmalar dahilinde bu ücretlendirme değişkenlik gösterir. Tıklama başına, gösterim başına, satış başına gibi reklam veren kişinin isteğine göre bir fiyatlandırma konulur.
Anchor Text Link: Metinlerin tıklanabilir haline denir. En sık kullanılmakta olan link satın alma tekniğidir.

Alt Text – Alt Tag: Görsellerin sitelerde yayınlanırken arama motorlarının okuması için girilen açıklama ve etiketlerdir. Görsel aramalarda içeriğinizin üst sıralarda çıkmasını ve daha fazla erişilmesi için önem gösterilmesi gereken bir husustur.
Backlink: Bir web sitesinden, başka bir web sitesine yönlenen bağlantılara denir. Arama motorlarında kelime bazlı yükseliş göstermek için başvurulan bir yoldur.

Bandwidth: Belirlenmiş bir zaman aralığı içerisinde gerçekleşen veri hareketine verilen isimdir. Günlük dilde kullanımını “aylık trafiğin kaç gb” şeklinde duyulması mümkündür.
Banner: Bir web sitesinde herhangi bir boyutta olabilen, görsel reklamlara denir. Genellikle ürünü/hizmeti satmak amacı ile ilgili sitelere yerleştirilir.

Browser: Firefox gibi, Chrome gibi internete erişimimizi sağlayan programlara verilen isimdir. Her ne kadar bu programlar uzun bir zamandır kullanılsa da, browser kelimesini duyduklarında ne anlama geldiğini bilmeyen insanlar çoğunlukta.

Bounce Rate: Bir kişinin web sitesine girdikten sonra çıkma süresini ifade eder. Yani siteye giren kişinin ne kadar çabuk bir sürede siteden çıktığına bakarak eksiklerinizi giderebilirsiniz. Eksiklerinizi gidermenizin ardından tekrar kontrol ettiğinizde alacağınız sonuçları ve eski sonuçları karşılaştırarak yeni stratejilerinizin verimliliği hakkında bilgi edinirsiniz.

Brand: Marka’nın kelime olarak İngilizce karşılığıdır.
Brand Manager: Markadan sorumlu, markayı yöneten kişiye verilen sıfattır.

Brand Value: Markanın o anki değeridir.
Blog: Bir web günlüğü olarak tanımlanır. İster kişisel olarak ifade aracı olarak, ister firmanın duyuru aracı olarak kullanılabilir. Son yıllarda birçok markanın bloğu bulunmaktadır. Bu kullanıcıların bilgi almasının yanında, Google bakımından da yararı vardır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri