Arama Motoru Pazarlaması İçin Tavsiyeler

Arama Motoru Pazarlaması İçin Tavsiyeler
Arama Motoru Pazarlaması İçin Tavsiyeler

Dijital platformun en üstünde oturan arama motoru ile belirlemiş olduğunuz kitleye oldukça hızlı bir şekilde ulaşıp verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. İhtiyacına yönelik aramalarda bulunan, tüketime hazır bir kitle ile kısa zamanda çok yol alabilirsiniz. Fakat elbette bu büyük pazarda dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Aksi takdirde olumlu bir dönüş bekler iken, gelen sadece zarar olur.

Tavsiyelerimizi sıralamaya başlamadan önce belirtmekte fayda olduğunu düşündüğümüz bir konuyu açalım; Bazılarınız arama motorlarında sadece ücretli şekilde reklam verildiğinde dönüş alınabileceğini düşünüyor. Bunun tamamen yanlış bir düşünce olduğunu söyleyebiliriz. İçerik ve yapısal olarak kaliteli bir kurguya sahip olan site, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilir. Bunun içinde ek olarak seo hizmetlerinden faydalanabilir. Aynı zamanda içerik ve yapısal olarak düzgün olmayan siteler için reklam vermekte bir şey ifade etmeyecektir. Velhasıl yapmanız gereken ilk iş, içerik ve yapı olarak sitenizi düzenlemek. Tabii ki aşağıda saydığımız noktalara dikkat ederek.

1 – Hedefinizi belirleyin ve tanıyın

Öncelikle tam olarak hedefinizi belirlemelisiniz. Kime ulaşmak istediğinizi saptadıktan sonra o kitleyi analiz etmelisiniz. Örneğin hangi kelime gruplarında daha fazla arama yapıyorlar, hangi ürünleri neyi ele alarak tercih ediyor vs… Bu ilk ve en çok dikkat etmeniz gereken noktadır. Çünkü bu kısımda vereceğiniz yanlış bir karar ile tamamen başka yollara girmiş olursunuz. Temelinizin sağlam olması gerekir, yoksa diğer saydığımız noktalara dikkat etmeniz bir işe yaramayacaktır.

2 – Rakiplerinizi tanıyın, inceleyin

Kullanıcınızı tanıyıp, incelemenizin ardından rakiplerinizi de tanıyıp ardından analiz etmeniz gerekmekte. Rakiplerinizin hangi ürünleri, ne kadar ilgi topluyor? Pazarlama stratejileri genel hatları ile neler? Bu gibi soruların cevaplarını bularak kendi oluşturacağınız reklamlarda bir üst seviyeye taşımanız gerekmekte.

3 – Görsel işler

Reklamlarda görselliğin önemi ile ilgili yayınlamış olduğumuz makaleyi buradan okuyabilirsiniz ->.
Yine kısaca bu konu hakkında bilgi verecek olursak; kendinizden de deneyimlemiş olabilirsiniz ki, insanlar uzun uzun metinleri okumayı pek tercih etmezler. Daha çok kısa, öz ve görsel olan içerikler dikkatlerini çeker. Reklamınız oluştururken seçeceğiniz etkili görseller ile kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca içeriğinizi oluştururken özgün olmak durumundasınız. Bu hem tüketici bakımından olumlu bir dönüş sağlayacaktır, hem de Google açısından. Google özgün içerikleri daha çok sever.

Daha Fazlası


1 26

4 – İçerik kalitesi

Hizmetiniz ya da ürününüz için oluşturacağınız reklamlarda, reklamın içeriği oldukça önem taşıyor. Yukarıda ki madde gibi öncelikle görselliği ele almalısınız. Ardından kısa ve net sloganlar kullanıcının aklında yer edinecektir. Bu şekilde sözler üretmelisiniz. Ufak reklam alanlarına uzun yazıları sığdırmaya çalışmak yanlış bir karar olacaktır.

5 – İkna etmek

Sonuç olarak amacınız üretiminizin satışını gerçekleştirmek ya da hizmetinizi satın almalarını sağlamak. Bunun için ise ikna edici olmanız gerekiyor. Arama motoruna verdiğiniz reklamlar size trafik sağlayabilir fakat gelen kişiler biraz bakındıktan sonra çıktıklarında size hiçbir yararı olmaz. Aksine kaybınız olur. Bunu önlemek için gelen kişileri müşterileriniz yapmak için ikna edici olmanız gerekiyor. Gerek içerikte yazdıklarınız, gerek tasarımınızın verdiği güven…

6 – Optimizasyona dikkat edin

Tasarımın ikna edici bir görüntüye sahip olması için optimizasyona dikkat etmelisiniz. Artık responsive olarak adlandırılan yani her boyuta uygun bir görünüm kazanan tasarımlar kullanılmakta. Tabletlerin, akıllı telefonların artması ile birlikte kullanıcıların gezinmesini kolaylaştıran bu tasarım biçimi olmazsa olmaz. Ayrıca Google’da kaliteli bir tasarımı daha üst sıralara taşıyacaktır.

7 – Her yerde karşılarına çıkın

Örneğin siteniz bir bayan giyim sitesi. Sadece “bayan giyim” kelimesi üzerinden reklam almayı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat insanlar bu alanda birçok kelime grupları ile arama yapalar. Örneğin “bayan kazakları” kelimesine de reklam vererek tüketicinin karşısına birden çok çıkmış olacaksınız. Bu şekilde bütçenize göre bir plan yapmalısınız. Ne kadar çok gözükürseniz, o kadar çok akılda yer edinir ve müşteri sağlarsınız. Fakat her yerde karşılarına çıkmak demek alakasız yerlerde de gözükmek değildir. Yukarıda söylediğimiz gibi; kullanıcıları analiz edin ve doğru kelimelerde karşılarına çıkın.

8 – Dönüşleri hesaplayın

ticaret_odalari_arasinsf21

Sadece kullanıcıları analiz edip ona göre planlar oluşturmakla iş bitmiyor. Verdiğiniz reklamlardan gelen trafiği hesaplayarak yeni reklamlarınız için fikir toplamalısınız. Sonuçlara bakarak içeriğinizi ve reklamınızı düzenlemelisiniz. Hangi reklam daha çok trafik sağlamış, hangi reklamdan gelen kişi hizmeti satın almış vs… Bu şekilde yaptığınız hesaplarla her yeni reklamınızda daha üst düzeye çıkmış olacaksınız.

9 – Profesyoneller ile çalışın

Dijital pazarlama oldukça geniş bir alandır ve her işte olduğu gibi olumlu sonuçlar almak için tecrübe gerekir. Eğer kendi planlarınız size zarar veriyorsa yenilgiyi kabul edin ve dijital pazarlama işinde profesyonel kişilere işinizi teslim edin. Böylece iş gücünüzden de kazanmış olacaksınız.

10 – Yenilgiyi kabul edin

Eğer yaptığınız planlar karşılığında olumlu dönüşler almıyor iseniz o plandan vazgeçin. Eğer oluşturduğunuz plandan vaz geçmek yerine ısrar ile uygulamaya devam ederseniz alacağınız daha fazla zarar olacaktır. İnat etmek yerine yeni planlar deneyin. Denemekten korkmayın…

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri