WordPress menü eklemek

WordPress menü eklemek

Hangi blog scriptini kullanırsanız ve/veya hangi alanda hizmet verirseniz verin. Odağınız kullanıcı odaklı olmalıdır ve bu sebeple; gezinim sırasında kullanıcılarınızın rahat edebilmesini sağlamak, akılda kalıcılığınızı ve tercih ediciliğinizi artıran en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Genel olarak en iyi temada bile eğer kullanıcı ara yüzü ve iç kısım (“kaynak kod kısmı”) uyumsuz ise verimlilik almak söz konusu bile değildir. Bu sebeplerle sitenizi wordpress ile kullanırken kategoriler (ve alt kategorileri) belirli bir hiyerarşi içerisinde tema içerisin uygun gördüğünüz herhangi bir yere eklemeniz sizin ve kullanıcılarınız, kullanım kolaylığı açısından menfaatinizedir.

Anlatımımız wampserver 2.4.2 üzerinde kurulu wordpress 3.8.1 için header menü olacak şekilde geçerlidir.

Öncelikle giriş yaptığımız wordpress admin paneli üzerinden GÖRÜNÜM sekmesi üzerinden “Menüler” linki ile menü paneline giriş yapılır. Menü ismi tayin edilir ve ardından Menü Oluştur ile tayin edilen isimde menümüz oluşturulur. Menü içeriğini oluşturma aşamasında sol kısımda yer alan sayfalar, bağlantılar ve kategoriler sekmeleri üzerinde eklemeler yapabiliriniz.

İşlemlerimizi bağlantılar sekmesi üzerinden “Home” isimli domain.com’a yönlendirme yapan bir sekme atamakla devam edeceğiz. Bunun için url olarak “domain.com” ve sonrasında menü nesnesi olarak da “Home” tayin edilerek Menüye Ekle sekmesi ile atama tamamlanır. Eğer açılır menü ile ikinci bir nesne eklemek istiyorsan aynı menüden bağlantı ve menü nesnesi eklenir ve biçimlendirme görsel 1 üzerindeki gibi şekillendirilir. Header menü üzerinde bu oluşturulan menü nesnesinin gösterimini sağlamak için menü ayarları kısmından üst menü seçeneği seçilir. (Menü ayarları kısmında sadece temanın desteklediği menüler yer alır, eğer sizler widgetler içerisinde menü kullanmak istiyorsanız bu menü ayarları kısmından bir görünüm seçeneğini işaretlememelisiniz.)

Daha Fazlası


1 15

Wampserver 2.4.2:

  • Apache 2.2.11
  • MySQL 5.1.30
  • PHP 5.2.8

WordPress 3.8.1:

28 Şubat 2014 Cuma itibari ile güncel sürüm

Header menü:

Üst menü (“Menü üst kısmında oluşturulan menü”)

Görsel 1:

4

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri