WordPress eklenti eklemek

Anlatımımız wampserver 2.4.2 üzerinde kurulu wordpress 3.8.1 için geçerlidir.

Daha Fazlası


1 15

WordPress eklenti eklemek

WordPress eklentileri blogunuzun temel olarak işleyişini ve görünümünü değiştirmek için tasarlanan kod parçalarından ibarettir. WordPress resmi sitesi üzerinden edinebileceğiniz gibi kişisel olarak tasarlanmış ve/veya henüz wordpress eklenti sayfasında yer almayan eklentileri eklemeniz de gerekebilir. Bu sebeple wordpress eklenti yükleme ile alakalı en çok kullanılan iki metot hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Metot 1:

WordPress resmi sitesi üzerinden wordpress admin paneli yardımı ile eklenti yüklemek.

Bu işlem için wordpress admin panelimizde login olduktan sonra, Eklentiler menüsü ve “Yeni Ekle” linkinden Eklentilerde Ara seçeneği ile yüklemek istediğimiz eklentiyi aratıyoruz ve gelen seçenekler içerisinde tespit edilir “Şimdi Kur” linki ile kuruyoruz.

Metot 2:

Kullandığımız eklentinin wordpress eklentileri içerisinde olmaması durumunda ftp üzerinden hosta direkt erişim yaparak Wp-Content sonra Plugins  dizinine eklentimizi manüel olarak klasör ile atıyoruz. Bu işlem sonrasında eklentimiz Eklentiler menüsünde “Yüklü Eklentiler” kısmında etkinleştirilmemiş halde yer alır. Eklentimizi etkinleştirmek için ise yapmamız gereken işlem, yine bu menüde eklenti ayarlarının (eklenti görünümü üzerinde yer alır) içerisinde yer alan “Etkinleştir”

WordPress eklentilerimizi yüklemek için kullandığımız ftp programı kendimiz tayin ederiz. Bu işlem için seçeneklere göz atabilirsiniz.

Wampserver 2.4.2:

  • Apache 2.2.11
  • MySQL 5.1.30
  • PHP 5.2.8

WordPress 3.8.1: 28 Şubat 2014 Cuma itibari ile güncel sürüm linki ile eklentimizi aktif etmektir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri