2014 yılında e-ticaret hacmi 50 milyar TL’ye ulaşacak

Üye ağıyla Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 90’ını temsil eden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Hakan Orhun, sektörün 2014 yılı ile ilgili beklentilerini ve gündemdeki konuları değerlendirdi. Orhun, 2013 senesinin  e-ticaret için çok yüksek ve verimli  bir yıl olduğunu, sektördeki büyümenin  ise yüzde 30 civarında olmasını tahmin ettiklerini açıklamasında vurguladı. Orhun, (Bu oranın diğer birçok sektöre göre bir hayli fazla. Büyüme trendimizin’de ABD ve Avrupa pazarlarının baya bir fazla üstünde olduğunu görmekteyiz. Yalnız bu yeterli olmamakta çünkü Türkiye hâlâ gelişmekte olan bir pazar alanı. ETİD olarak daha çok tüketiciyi e-ticaretle buluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz)dedi.

Orhun, 2014’te e-ticaret hacminin 50 milyar TL’nin üzerine çıkacağını tahmin ettiklerini vurguladı. Bankalararası Kart Merkezi olan(BKM) rakamlarını baz aldıklarını belirten Orhun, (BKM tarafından henüz 2013 yılının net rakamları açıklanmamıştır. Fakat sigorta harcamaları çıkarıldıktan sonra tahminimiz 35 milyar TL civarında bir hacim olduğu yönünde. 2014’te ise bu rakamın 50 milyar TL’nin üzerine çıkacağını düşünüyoruz) dedi.

2014 yılında e-ticaret hacmi 50 milyar TL’ye ulaşacak
2014 yılında e-ticaret hacmi 50 milyar TL’ye ulaşacak

Orhun e-ticaretin toplam perakende içindeki oranının şu anda yüzde 2 civarında olduğu bilgisini de paylaşmış oldu. ABD ve AB gibi olgunlaşmış pazarlarda bu oranın yüzde 10’ların üzerinde seyrettiğini açıklayan Orhun, (Hedefimiz 5 sene içerisinde bizlerin de iki haneli rakamlara ulaşması yönünde) dedi.

Yaklaşık 12 milyon insan internetten alışveriş yapacak

Daha Fazlası


1 17

Türkiye’de şu anda 36 milyonun üzerinde internet kullanıcısı bulunmakta. İnternet üzerinden alışveriş yapanların kişi sayısı ise 10 milyon kişi. ETİD Başkanı Orhun, daha fazla kullanıcıyı e-ticarete yönlendirmek istediklerini açıkladı. Bu konuda bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Orhun, 2014 senesin’de 2 milyon yeni alışverişçinin sisteme katılmasını beklemekteyiz dedi.

Türkiye’de online alışverişlerin yaklaşık 3’te 1’i İstanbul’dan gerçekleşmektedir. Orhun’un verdiği  bilgilere göre İstanbul’un ardından  Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Kocaeli, Konya ve Kayseri takip etmektedir. Orhun, Anadolu e-ticareti sahiplendi. Fiziksel mağazalarla yetinemeyen ya da fiziksel mağazaların erişemedikleri tüketicilere, diledikleri ürüne e-ticaret vasıtasıyla birkaç gün içerisinde rahatlıkla sahip olabiliyorlar dedi. Orhun bunun yanısıra e-ticarette cirosal olarak en yüksek kategorilerin teknoloji ve tüketici elektroniği olduğunun altını çizdi. Bunu tekstil, aksesuar, ev dekorasyon, kozmetik ve ayakkabı takip etmektedir.

Tüketiciler güvenlik konusunda hassas davranmalıdırlar

Geçtiğimiz haftalarda Marmaris’te yaşanan olayı hatırlatma geregi duyan Orhun, online alışverişte ETİD üyesi güvenilir sitelerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Orhun, Nasıl fiziksel mağazalarda seçim yaparken kaliteye ve de deneyime önem veriyor isek, e-ticarette de bu şekilde seçim yapmak çok önemli. Bunun yanısıra özellikle tüketici elektroniğinde ürün fiyatının üçte ya da dörtte birine ürün bulabilmek çok da mümkün görünmemekte. Bu nedenle’de kullanıcılar ürünü satın almadan önce o sitenin sahibi kim, önceki deneyimler nasıldır, bunları mutlaka araştırmalıdırlar. Biz e-ticarette ETİD üyelerini önermekteyiz. E-ticaret sitelerinin yüzde 90’ını temsil etmekteyiz. Bunun yanısıra tüketiciler ne ararlarsa ETİD üyelerinde bulabilmektedirler ve güvenle alışveriş yapabilirler. Kredi kartı kullanırken, teslimat ve özel verilerin paylaşılması ve güvenlik konularında ETİD üyesi siteler önemli yatırımlar yapmakta vede müşterilerine kusursuz hizmeti hedef edinmişlerdir. Tüketicilerin bu sitelerin hangileri olduğunu etid.org.tr adresi üzerinden öğrenebilirler açıklamasını yaptı.

Tüketici taksit sınırlamasında çareyi e-ticarette bulabilecek

Taksit sınırlamasıyla ilgili yorumlarını da dile getiren Orhun, bu kararın e-ticaret üzerinde kısa vadede eksi olarak etki yaratacağını fakat uzun vadelerde tüketicilerin e-ticaret sitelerine yönleneceğini açıkladı. Orhun, Taksit, Türk halkı için önemli bir alışkanlık olmuştur. Yalnız bu gibi dönemlerde ise e-ticaret daha çok avantaj sunması sebebiyle kullanıcılar nezdinde önemini arttırmaktadır. Örnek olarak, önceki kriz dönemlerinde e-ticaret hacimsel ve adetsel olarak önemli bir yükseliş göstermişti. Çünkü tüketiciler kriz dönemlerinde vede buna benzer süreçlerde daha fiyat odaklı olmaktadırlar. Bu yeni düzenlemeyle de tüketiciler, Madem taksit düşürülmüş, bari daha iyi fiyatı bulmalıyım diyecekler. Bunun da yeri e-ticaret dedi.

2014’senesinde çok kanallı mağazacılık damga vuracak

ETİD Başkanı Orhun, e-ticarette başarının en iyi yolunun finansal bir planlama,vede inovasyon, iyi iş planı ve iyi yürütmeden geçtiğini belirtti. Orhun, E-ticaret çok çabalama, dikkat vede özen gerektirir. Bunlar eksik ise sorunlar çıkmaya başlar. Eğer yangın çıkmadan öngören sistemler kurulmamışsa girişimler maalesef olumsuz bir şekilde sonlanmaktadır. Bu nedenle sektöre yeni giren tüm yatırımcı ve girişimciler kısa vede uzun vadeli planlar yapmalılar ve mutlaka değişik senaryolara da hazır olmalıdırlar diye konuştu.

Orhun yanısıra, sektörün artık olgunlaşmaya başladığını da açıkladı. Orhun, 2014 senesinde  iki tür oyuncunun ön plana çıkacağını dile getirebiliriz. Yerli ve yabancı büyük oyuncular ön planda olacaktır. Diğer yandan 2014 sene içerisinde hali hazırda mağazası bulunan esnaf ve KOBİ’ler ile perakende markalarının, fiziksel olarak dünyadaki varlıklarını internet ve mobile olarak taşıdıkları bir sene olacak. Çoklu kanallı mağazacılık 2014 senesi içerisinde en çok konuşacağımız konular arasında yer alacaktır dedi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri