Blogger kategori oluşturma

Blogger kategori oluşturma
Blogger kategori oluşturma

Kategori mantığı wordpress gibi hazır scriptler ile meydana gelmiş ve içeriğin belirli başlıklara göre gösterilmesinde kullanılmıştır. B2/cafelog projesi ile ilk olarak hazır scriptlerde de kullanılmaya başlanmıştır ve zaman içerisinde nerede ise tüm web tabanlı uygulamalarda bulunur hale gelmiştir. Blogger içerisinde kategori mantığı ise desteklenmemektedir, bunun yerine etiketlerin oluşturduğu guruplara yapılan aramalar ile benzer bir yöntem kullanılmaktadır.

Daha Fazlası


1 15

Blogger üzerinde kategori oluşturmak için etiketlerden yararlanırız. Ör. “html” isimli bir kategori oluşturmak için blogger gadgetlerinden “Labes” kullanılır ve görünüm sekmesinden “Seçilen Etiketler” ve gösterilmesini istediğimiz html etiketini seçmek için “düzenle” linkli ile devam ederiz. Bu şekilde HTML etiketine ait içerikleri bir gurup (“kategori”) olarak kullanabiliriz ve diğer etiketleri de bu şekilde güncelleyebiliriz. Blogger kategori oluşturmanın Labels gadgeti ile sıralı şekilde olabildiği gibi tema içerisinde tasarım sırasında yerleştirilen CSS kodları sayesinde blogger yan yana kategori oluşturmamız da mümkündür. Bunu sağlamak için CSS ile oluşturulmuş yatay menü link kısımlarına “/search/label/etiket” bağlantısını eklemek yeterlidir. Eğer eklemek istediğimiz bloggera eklemek istediğimiz kategori tek kelime yerine bir kelime öbeği ise bu durumda encoding üzerinde boşluk karakterine eş deper %20 ifadesi kullanılarak etiket linkleri oluşturulur (Ör. “etiket iki” için kullanılması gereken yönlendirme “search/label/etiket%20iki” olmalıdır.).

Önemli bilgi: Bilinmesi gerekir ki, oluşturulan etiket guruplarını yatay şekilde göstermek için CSS kodlarının mutlaka kullanılması gereklidir ve şuanda html/javascript gadgeti içerisinde hem görünür ara yüzü hem de temel kod kısmı olan eklenti mevcut değildir. Bu bağlamda tema içerisinde desteklenmeyen yatay kategori oluşturmak için sadece gadget eklemek yeterli değildir. Sitenize bu gibi ekstra bilgi gerektiren eklentileri uyarlarken lütfen veri kaybı olasılığına karşı mutlaka yedek alınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri