Blogger tema ayarları

Blogger gadget işlemlerine blogger eklentileri isimli makalemiz üzerinden erişebilirsiniz.

Daha Fazlası


1 15

Blogger tema ayarları

Blogger tema ayarları
Blogger tema ayarları

Blogger üzerinde kullanılan ilk tema blogger sisteminin kuruluş anında size varsayılan olarak sunduğu standart temalardan seçiminizdir. Bunun duşunda blogger tema değiştirmek için internet üzerinden edindiğiniz (.xml uzantılı) tema dosyasını blogger kontrol paneli üzerinden öncelikle , şablon ardından Yedekle /Geri Yükleme   ve ardından  Gözat sekmesi ile seçili hale getiriyoruz. Bu işlemlerin ardından Yükle  butonu ile seçili temayı aktif hale getiriyoruz. Tamamlanan bu işlemler sonrasında blogger tema yükleme işlemimiz de tamamlanıyor.

Blogger tema yükleme işlemi sırasında sadece kullanıcı ara yüzü değişmez, kullanıcı ara yüzü ile birlikte sistem içeriği de değişir. Bu şu anlama geliyor: Sizler her tema değiştirme işlemi ile daha önceki tema ile aldığınız tüm ayarları kayıp edersiniz (Blogger seo ayarları da bu kayıp içerisindedir.). Bu sebeplerle tema değiştirme işlemi tüm bloglarda oluşturma işlemi sırasında yapılmalıdır, bu sayede zamanla sitenin oturan seo ayarlarını da kayıp etmemiş oluruz.

Bunların dışında her tema kendi içerisinde sistemi ile uyumlu gadgetler taşır ve temanın değişme aşamasında bu gadgetler kaldırılmaz, bu sebeple yeni bir tema yüklemeden önce kaldırılabilir tüm gadgetleri yedekleme işleminden sonra kaldırılmalıdır ve sonrasında yeni tema yüklenmelidir.

Gadget kaldırma işlemi sadece kaldırılmaya izin verilen gadgetler için geçerlidir, “locked” yani kaldırılamaz gadgetleri kaldırmak işlemi için blogger kumanda paneli, Şablon sekmesi üzerinden  ile seçeneği ile mümkündür.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri