Blogger eklentileri

Daha Fazlası


1 15

Blogger eklentileri

Blogger eklenti mantığı kullanıcı sayısı 74M üzerinde olan wordpress plugin mantığı ile eş bir mantıktır, wordpress plugin özelliğinin wordpress’in kullanıcı sayısını artırması üzerine şuan itibari ile kullandığımız blogger yeni sürümü blogger gadget sistemini geliştirmiş olsa da birçok alanda olduğu gibi ekleme kolaylığı açısından da plugin ile kıyaslanamaz bile.

Türkçe anlama küçük, yararlı eşya olarak çevrilen bu eklenti mantığının diğer bir ismi de widgettir. Widget olarak adlandırılan bu blogger eklenti sistemi esas olarak wordpress plugin mantığı ile yarışmak için çıkarılsa da ismini Windows Vista ile gelen ve daha sonra Windows 7 üzerinde de kullanılan gadgetlerden almıştır ve anlam olarak bu sebeple tam manası ile kullanımı kolaylaştıran küçük araç çubukları olarak çevrilebilir.

Bloggera eklenilebilir gadgetlere blogger kumanda paneli ve ardından YERLEŞİM, sonrasında ise Gadget ekle linkinden gelen açılır pencere ile listelenebilir. Şablonlar kendi içerisinde eklebilir gadget yerlerine gadget ekleme imkânı vermektedir, gadget kaldırma işlemi için ise  YERLEŞİM menüsünden düzenle linki, KALDIR  butonudur. Bazı gadgetler blogger sistemi tarafından kilitli (“locket”) olarak atanmış olsa da (Ör. Atıf gadgeti) bu gibi gadgetleri kaldırmak için blogger kumanda paneli üzerinden ŞABLON  menüsü, ardından  HTML’yi DÜZENLE ve gelen içerik menüsünde WİDGET’a ATLA  kısmından uygun gadget seçilir ve kod içerisinde yer alan locked=”true” kısımda true değiştirilerek false yapılır ve bu durumda gadget kaldırma işlemlerinde düzenle linkinde görünmeyen KALDIR butonu görünür hale gelir ve gadgetin kaldırılmasına olanak sağlanmış olur.

Blogger eklenti mantığı sadece gadget listesinde yer alan gadgetler ile sınırlı değildir. Geliştirilebilir bir alandır ve “html/javascript” gadgeti ile bu mümkündür. Çünkü bu gadget içerisinde html ve java script kodlarının çalışmasına olanak sağlanmaktadır. Bu sebeplerle blogger gadgetleri Google taraflı olmasa da tarafsız geliştiricileri sayesinde büyümüştür. Bu gadgetlere Türkçe olarak ulaşmak için blogger eklentileri linkini takip edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri