SOSYAL MEDYA

indirasfasfafSOSYAL MEDYA Twitter’da yaklaşık 1 haftadır yoğun olarak paylaşılan konumuza denk SOSYAL MEDYA da yayınlanmamış olan bir araştırmayı siz değerli okuyucularımız için McKinsey‘ye ait olan bir makalemizde paylaşmak istedik.,WEBDUZZİ.COM ’da de yer vermek istedik.
Dünyaca ünlü danışmanlık firması olan McKinsey’nin yaptığı araştırmaya göre sosyal medya internet kullanıcılarını kazanmak için en doğru kanal, organik arama. İnternet kullanıcılarının yüzde 15‘in üzerinde bir bölümü bir ürün ya da hizmeti organik olarak ararken ve SOSYAL MEDYA ‘müşteriye dönüşüyor
Grafikte şaşırtıcı olan ise Facebook ve Twitter gibi SOSYAL MEDYA sayesinde. McKinsey’nin araştırmasına göre Facebook ve Twitter ise dönüşüm oranlarına sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarının müşterisi marka oluşturmaya çalışmak ve oluşturmak ve son gelişmelerden müşterileri haberdar etmek noktalarında önemi anlatılamaz ve tartışılamaz noktaya gelmiştir.. Ancak konu müşteri kazanımı olduğunda herkesin gözünde vazgeçilmezimiz olan e-postalar, 2 kat daha etkili olmaya ve bu yöntemle alışverişler ve bu konular “e-ticaret”in vazgeçilmez bir noktası olmaya başarmıştır..
İnsanların %85 i e postalarını kontrol ediyor
McKinsey’nin verdiği bilgiye göre ABD’de insanların yüzde 91‘i e-posta’larını günlük olarak kontrol ediyor.özellikle organik içerik ve sosyal medyada yapılan site tanıtımları hiç de göz önünde bulundurmamak olmuyor.
WEBDUZZİ .COM TAVSİYELERİMİZ:
SOSYAL MEDYA dikkat edildiği taktirde e-posta pazarlamasının daha ileri seviyelere gidebileceği göz önünde bulundurulmalı.
SOSYAL MEDYA kanallarına göre müşteri kazanma noktasında daha önde olacağını tahmin edilebilmeli vu buna göre hareket edilmelidir..

Daha Fazlası


1 127

SOSYAL MEDYADA yeni bir çığır açabilmek için e posta kullanımına dikkat etmeliyiz..

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri