Nihayet dava sonuçlandı ve patent davasını apple kazandı

patent davasını apple kazandı
patent davasını apple kazandı

Sonunda belli oldu patent davası sonuçlandı ve Apple patent davasını kazandı.Samsungun yaklaşık 13 cihazında,5 patentini ihlal ettiği gerekçesiyle,Apple’a yaklaşık 290 milyon dolar daha ceza ödüyecek.Geçtiğimiz senede görülen davada,Apple haklı bulunmuş,ve Samsungun Apple tam olarak 1 milyar 50 milyon dolar ödemesi kararı çıkmıştı.Yalnız geçen seneki davanın jürilerinin yalnış hesap çıkarttığı söyleyen yargıç,Samsungun 640 milyon dolar ödemesine vede diğer kalan kısmın tekrar yargılanmasına karar vermişti.

Daha Fazlası


1 127

410 milyon doların tekrar hesaplandığı davada,Jürinin Samsungu’n 290 milyon dolar ödemesi hükmünü verdi.Böylece Samsung’un Apple ödediği ceza tutarı 930 milyon dolar olmuş oldu.

Bu karar sonrasında kararı değerlendiren,Apple yöneticileri,davanın bu şekilde sonuçlandırılması,kendileri için para ve patentler’den daha fazlasını ifade ettiğini açıkladı.Dava konusunun inovasyon vede sıkı bir çalışma sonucu üretilen,ürünler ile alakalı olduğunu söyleyen Apple tarafı,bu değerlere bir fiyatın biçilmesi imkansız,olmasına rağmen Samsunga kopyalamanın maliyetini gösterdiğinden dolayı jüri üyelerine çok teşekkür ederiz dedi.

Yalnız 93o milyon dolarlık bu büyük cezanın her iki teknoloji devi için ne ifade ediyor dersenize? Bu rakam  Apple’ın son çeyrekteki karını,yaklaşık olarak yüzde 12 sini.Samsungun ise aynı dönemdeki gelirinin yüzde 14’ü kadar.Umarım sizlere bu yazımızda bu iki teknoloji devinin davasındaki olayları net bir şekilde açıklayabilmişizdir.Aklınıda herhangi bir soru olur ise bu dava ile ilgili lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri