İnternet Hesaplarınızı Güvenli bir şekilde Tutmanın Yolları

İnternet Hesaplarınızı Güvenli
İnternet Hesaplarınızı Güvenli

Dijital çağın en büyük nimetlerinden olan internet bizleri hergeçen gün kendine daha çok bağlamakta. Gelişen teknoloji ve koruma filtreleri ile daha güvenli hale getirilen internet bazı ülkelerde elektrik ve su kullanımı gibi temel insanlık hakkı olarak kabul ediliyor.

Fakat birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bazı kullanıcılar interneti bilinçsizce kullanmaya devam ediyor. Kişisel bilgi güvenliği ve gizlilik konularında alınmayana tedbirler ileriki zamanlarda kullanıcıların başına ciddi sorunlar açabiliyor. Günümüzde neredeyse bir çoğu internet sitesi kullanıcı kaydı ile hizmet vermekte. Özellikle sanal ortamda kullanılan takma isimler Facebook gibi sosyal ağların hayat alanımıza girmesi, daha sosyal bir çevre yaratmak adına gerçek isim ve kişisel bilgiler ile hesaplar açma durumunu ortaya çıkardı.

E-postalar, sosyal ağlar ve bankacılık gibi birçok online işlem için açılan onlarca hesap zamanla unutulabiliyor. Birçok site giriş bilgilerini tekrar hatırlatmak yada sıfırlamak için e-posta adresinize ihtiyaç duymakta. Peki e-posta adresinizin giriş bilgilerini unuttursanız yada hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirildiğinde neler yapabilirsiniz ? Günümüzde geniş depolama alanları ile karşımıza çıkan Gmail, Yahoo ve Outlook gibi trend ve popülerzmi yüksek e-posta servisleri mail alıp göndermenin dışında fotoğraf, video vede önemli belgeleride online ortamda saklama desteği sunmakta. Gün gelir bu dosyalarınıza erişiminizi kaybetmek can sıkıcı bir durum alabilir. Hesabınızı hızlı, kolay vede güvenli bir şekilde geri alabilmeyi garantilemek için ise alternatif kurtarma seçenekleri eklemelisiniz. Bu seçenekleri eklemek için ayıracağınız az bir zaman, ileride karşılaşabileceğiniz saatlerce sürecek sıkıntılardan ve gereksiz bekleyişten sizleri kurtarabilir.

Aşağıda, internet hesaplarınızı güvende tutmanın ve erişimi kaybetmeniz tehlikesine karşı, hesabınıza şifre kurtarma seçenekleri ile ilgili temel bilgileri tekrar  siz webduzzi.com ziyaretçilerine hatırlatma gereği duyduk. Bu işlemler sadece e-posta servisleri için değilde, bütün kullandığınız  internet hesapları için geçerlidir. Örnek olarak Facebook hesabınızıda aşağıdaki yöntemlerle kurtarabilirsiniz..

[toggle title=”Kurtarma Adresi (ikincil e-posta)” state=”open” ][/toggle]

Bu alanı e-posta hesabı açarken doldurmanız zorunlu değildir, yalnız aktif olarak kullandığınız e-posta hesabınıza erişimi kaybetmeniz durumunda tekrar erişim sağlayabilmek için ikinci bir kurtarma e-postası eklemeniz tavsiye etmekteyiz. Bütün işlemlerini tek bir e-posta üzerinden yapıyor olsanız bile, kendinize sizden başka hiç kimsenin bilmediği farklı bir e-posta hesabı açarak kurtarma ve sıfırlama işlemlerini buradan yapabilirsiniz.

ikinci e posta
ikinci e posta
Daha Fazlası


1 85

[toggle title=”Güvenlik Sorusu” state=”open” ][/toggle]

En eski kullanılan güvenlik yöntemlerinden birisi olan güvenlik sorusu ile başkalarının tahmin edemeyeceği bir cevap yazarak hesabınızın şifresini sıfırlayabilirsiniz. Facebook ve de Google gibi büyük web siteler güvenlik nedeniyle kullanıcıların şifrelerini özel metodlarla gizleyerek kendileride göremezler. Oluşturduğunuz şifreler giriş esnasında sadece doğrulanarak sizlere giriş izni verir. Bu sebebden şifrenizi unuttuğunuzda sizden yeni bir şifre girmeniz istenir, farklı olarak geçici bir şifre yaratılarak sizlere gönderilir. Güvenlik sorusu ve cevabı işlemi uzun bir zaman kullanılmadığı takdirde unutulabileceğinden bu yöntem artık pek tercih edilmiyor.

gizli-sorular

[toggle title=”SMS Doğrulama” state=”open” ][/toggle]

E-posta hesabınıza kurtarma seçeneği olarak telefon numaranızı’da eklerseniz, şifrenizi unutmanız durumunda şifrenizi sıfırlamanıza yardımcı olmabilmek için, e-posta sağlayıcınız size bir kod içeren kısa mesaj gönderebilir. Bu kodu girerek hiç zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Günümüzde Google, Facebook ve Yahoo gibi büyük internet siteleri güvenliğe büyük önem verdiklerinden sizlerin telefon numaranızı yada e-posta adresinizi başkalarıyla kesinlikle paylaşmaz. Güvenliğiniz için bu işlemleri uygulamanız sizlere ileriki dönemlerde kesin bir şekilde fayda sağlayacaktır.

sms-dogrulama.nasil.olur

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri