Samsung 16 mega piksellik kamerayla çıkmaya hazırlanıyor

Samsung 16 mega piksellik kamera
Samsung 16 mega piksellik kamera

Samsung’un önümüzdeki sene piyasaya çıkacak olan yeni telefonlarının %25’nin 16 mega piksel çözünürlüğünde kameraya sahip olacak.

Daha Fazlası


1 182

Yüksek mega piksel çözünürlük değerleri kaliteli fotoğraf için önemli faktör olarak değerlendiriliyor ve bu noktada çok büyük bir yanılgıya düşülmekte. Kaliteli fotoğraf sensör, objektif ve görüntü işleme motoru üçlüsünün performansının birleşimiyle oluşurken, bu son dönemde ise yüksek mega piksellerin daha net ve kaliteli görüntü elde edileceği düşünülmekte. Akıllı telefonlarla birlikte artık kameraları sürekli yanımızda taşıdığımız ve sosyal medya üzerinden fotoğraflar paylaşırken tabi ki kaliteli fotoğraf ve videolar istiyoruz ancak kullandığımız cihazlardaki donanım önemli farklar yaratıyor.

Son birkaç seneye baktığımızda ise amiral gemisi modeller istisna modelleri dışarıda koyarsak,  8 mega piksel çözünürlüğünde kameralar kullanıyordu. Geçtiğimiz sene itibariyle amiral gemisi modeller 13 mega piksel çözünürlüğünde kameralara geçiş yaparken, yine Nokia Lumia 1020, Sony  Xperia Z1,  HTC One ve iPhone 5 gibi modeller ise farklı çözünürlükleri tercih etmişlerdi. Samsung ise 8 MP ile çıktığı yola 13 MP ile devam etmekte ve son haberlere göre önümüzdeki sene piyasaya süreceği akıllı telefonların%25’inde 16MP çözünürlüğünde kameralar bulunacak. Tahminlere göre ise Galaxy S5, Galaxy Note 4 gibi üst seviye modellerde 16MP’lik sensör yer alacak.

Pazardaki birçok firma yeni yeni 8MP’den 13MP’ye geçiş yaparken, Samsung’un bu adımı diğer oyuncuları tedirgin edecektir.  Tahminler ise Samsung’un mega piksel yarışında Apple geride bırakmak istediği yönünde.İlerleyen zamanlarda hep birlikte görelim mega piksel savaşlarını kim kazanacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri