Yazılım devi Microsoft’tan inanılmaz bir hata

Yazılım devi Microsoft'tan inanılmaz bir hata
Yazılım devi Microsoft’tan inanılmaz bir hata

Birçok telif sahibi şirket gibi Microsoft da sık sık Google’dan telifli içerik barındıran korsan linkleri arama motorundan kaldırma talebi sunuyor. Yalnız Torrentfreak sitesinin haberine göre yazılım devi geçtiğimiz hafta trajikomik bir hataya imza atarak kendi resmi internet sitesi microsoft.com’un Google’dan kaldırılma isteğinde bulundu.
Microsoft adına çalışan LeakID dev şiketi, Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası’nı dayanak olarak göstererek sunduğu talebin’de, microsoft.com’u telif hakkı ihlali suçlasında bulunarak linkleri Google’dan kaldırılmasını istedi.

Daha Fazlası


1 113

Fakat iki şirket arasındaki güçlü rekabete rağmen Google hatayı fark ederek linkleri kaldırmama kararı aldı.
Microsoft’un otomatik yazılımı geçen yıl yanlışlıkla CNN, Wikipedia, Buzzfeed, TechCrunch, The Huffington Post, BBC, The Washington Post gibi sitelerin Windows 8 beta sürümünü izinsizce dağıttığı gerekçesiyle Google’dan kaldırılmasını istemişti.

Google’dan bu hafta başında yapılan açıklamada kendilerine bu sene yaklaşık 100 milyon linki kaldırma talebi geldiği belirtildi. Yalnız Microsoft örneğinde olduğu gibi bu linklerin tamamı yasalara aykırı olmuyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri