Android’in liderliğini sürdürdüğü akıllı telefon pazarı geçen seneye oranla %45 büyüdü

Mobil cihazların sürekli artan üretim rakamları devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Samsung’un akıllı telefon satışlarında %2′lik büyüme göstermesi akıllı telefonların hızının düştüğü olarak yorumlansa da Strategy Analytics’in raporuna göre mobil cihaz üretimi iki haneli büyümesini devam ettiriyor.

Geçen sene üçüncü çeyrekte 172.8 milyon akıllı telefon üretimi yapılırken bu yılın aynı döneminde ise rakam 251.4 milyon adet yükselişe geçti. Saatte yaklaşık olarak 28.000 akıllı telefon üretiminin gerçekleştiği pazara oransal açıdan baktığımızda bir yıl içerisinde %45′lik büyüme gerçekleşmiş.

Raporda dikkat çeken rakamlardan bir diğeri ise akıllı telefonların işletim sistemlerinde her 10 cihazdan 8′ini Android bazlı olması. Apple’ın akıllı telefon üretimi geçen yıla göre 25.6 milyon adetten 33.4 milyon adede çıkmasına rağmen iOS bazlı akıllı telefonların pazar payı %15.6′dan %13.4′e düşmüş.

Daha Fazlası


1 127

Android tabanlı akıllı telefonların açık ara pazar lideri olduğu raporda, dikkatleri çeken bir diğer nokta ise Windows Phone mobil işletim sistemine sahip cihazlar 3.7 milyon adetten 10.2 milyon adede çıkmış olması. Bu artış ile %175 büyümeyi yakalamış olan Microsoft, işletim sistemi bazında böylelikle Windows Phone ile pazar payı %2.1′den %4.1′e çıkmıştır.

Apple cihaz üretiminde %25′lik artışı yakalamasına rağmen pazardan daha hızlı çıkamadığı için %2.2 pazar kaybettiği akıllı telefon pazarında tüm rakamlarda kaybeden ise BlacBberry. BlackBerry bir önceki seneye göre 3′te 1′ine küçülerek 7.4 milyon adet olan üretim adedi ise 2.5 milyona düşmüş.

Android akılli telefon pazari
Android akılli telefon pazari

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri