Akıllı telefon kullancıların Bu uygulamaya dikkat etmesi lazım

Arayan kim konseptli uygulamalarda, kurulan telefondaki kişi listesini yurtdışındaki sunucuya kopyalamaktadır.

dsdfsdg

“Arayan kim” ya da “Arayanı göster” konseptli söz konusu mobil uygulamalar, uygulama dükkanlarından ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor. Fakat kurulum sırasında önceden tanımlı olarak kullanıcıya sormadan telefon rehberini mobil ağ ya da yerel internet üzerinden yurtdışındaki kendi sunucusuna aktarıyor.

Daha Fazlası


1 182

Genel olarak ise (Numara Paylaşım Kulüb) olarak adlandırılan bu uygulamanın rehberini almasını istemeyen kullanıcının, programı indirdikten sonra ivedi olarak cihazın her türlü internet bağlantısını kesip, ayarlar menüsüne girerek önceden işaretli olan kutucuğun içerisini boşaltması gerekiyor.

Numara Paylaşım Kulübü” açıklamasınday’sa “Bu, daha da iyi bir arayan-görme deneyimi için kullanıcılar tarafından paylaşılan dünyanın en büyük telefon numarası ağı olmaktadır. Uygulama ayarlarında degiştirme yaparak kulübe istediğiniz an katılabilir ya da ayrılabilirsiniz. Yalnız ayrılmak isterseniz paylaştığınız bağlantıların tümü kulüpten otomatik olarak silinmektedir. Fakat ayrıldığınızda paylaşılan milyonlarca numaraya erişemezsiniz” açıklamasına yer veriliyor.

Yazılım sunucuya aktarırken kişi hangi ismiyle kayıt ediyorsa o isimle gönderiyor. Bu durumda ise birini rehberine kötü bir isimle kaydeden kişinin listesi’de, sunucuya aktarıldıktan sonra başka makinelerde de aynı kötü isimle görülebilmekte.

Yazılımın bir başka özelliği ise herhangi bir cep numarası çevrildiğinde o numaranın sahibinin ismi ekranda görülebilmektedir. Mobil abone, GSM operatöründen numarasının gizli kalmasını istese bile bu tür uygulamalar dolayısıyla kimliği belirlenebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri