iPhone 5C ve 5S satışları Rusya’da başladı

iPhone 5C ve 5S satışları Rusya'da başladı
iPhone 5C ve 5S satışları Rusya’da başladı

Parmak izi tanıyabilen ve bilgisayar performansına yaklaşan 5S’e sahip olmak isteyen yüzlerce kişi, başta başkent Moskova olmak üzere birçok şehirdeki Apple mağazaları önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Satışın başlamasından saatler önce kuyruğa giren iPhone hayranları, 16 GB’lık hafızaya sahip 5C modelini 24 bin 999 rubleye satın alabiliyor. Değişik renk seçenekleriyle karşımıza çıkan aynı telefonun 32 GB’lık modeli ise 29 bin 999 rubleye satışa sunuldu.

Telefonda şifreye gerek duymayan Touch ID teknolojisine sahip ve 720p HD video çekimine olanak sağlayan iPhone 5S modelinde ise fiyatlar, 16 GB için 29 bin 990, 32 GB için 34 bin 990 ve 64 GB için ise 39 bin 990 ruble olarak belirlendi.

Daha Fazlası


1 182

Rusya’da LTE kullanımına izin yok

Ancak yeni iPhone 5S‘e sahip olanların, telefonun hızlı internet sağlama özelliği olan LTE teknolojisini kullanamayacaklar. Rusya’daki operatörlerin bu teknolojiyi kullanma alt yapısı olması bile, Apple şirketi ABD, Kanada ve Japonya başta olmak üzere şimdilik sadece 9 ülkede bu özelliğin kullanılmasına izin veriyor.

LTE teknolojisinin Rusya ülkesin’de kullanılabilmesi için, ülke operatörlerinin kullanıcılarına kaliteli ve hızlı internet sağladıklarını Apple’a kanıtlamaları gerekiyor.

ABD’li şirketin böyle davranmasının sebebi ise, kalitesiz hizmetin, kullanıcılar nezdinde telefonun itibarına leke düşüreceğinden çekinmesi olarak açıklanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri