En kırılgan ve hassas Ekonomi yine Türkiye

enkirilganekonomi
türkiye kırılgan

The Economist dergisi aybaşında bir makale yayınlayarak; sermaye çıkışlarına karşı en dayanıksız ülkeleri sıralamıştı. Listenin ilk sırasın da Türkiye vardı. The Economist dergisi bu hafta  içinde bir özür yazısı yayınlayarak makaleyi yeniden yayınladı. Maksimum riskin 20 ile ifade edildiği araştırmada Türkiye 17 puanla birinciliği yine kimseye bırakmadı. Türkiye bu sonuçla gelişmekte olan piyasalar içinde sermaye çıkışlarına en dayanıksız ülke olarak yerini almış oldu. Çalışma gelişmekte olan ülkelerin cari hesap dengelerinin sermayedeki soğumaya karşı güvenirliliğini denetlemek için Kredi büyümesi, kısa vadeli dış borç düzeyleri vede devlet rezervlerine göre dış borç ödemelerinde, cari hesap dengesi VE Chinn-Ito ölçüsüne göre finansal açıklık oranları gibi dört değişkenden yararlanıyor.

Daha Fazlası


1 7

Tabloya göre Türkiye 17/20 risk puanı ile en üst sırada kendine yer edinmiş durumda. Türkiye’yi 14/20 risk puanı ile Romanya ve Polonya takipte. İç sorunlarla boğuşan Mısır 11/20 puanla on ikinci sırada bulunurken listenin son sırasında sadece 3/20 puanla Cezayir bulunuyor.

Türkiye; kısacası büyük cari işlemler açığı, kısa vadede dış borcu ve hızlı kredi büyümesi gibi faktörler yüzünden listenin ilk sırasında bulunmaktadır. Dün itibariyle Fitch’te Türkiye ekonomisiyle ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye’de net sermaye girişindeki yavaşlama büyümeyi de yavaşlatsa  bile ülkenin güçlü temellerinden ötürü bir krize neden olmayacağı açıklamasında bulunan  Fitch, kısa vadede cari işlemler açığı, fazla enflasyon ve uluslararası likiditedeki düşmenin, Türkiye’nin manevra kabiliyetini kısıtlayabileceğine işaret etti. Ayrıca bu açıklamada, Türkiye’nin büyüme beklentilerini daha düşük ve kolay fonlanabilir cari işlemler açığına göre düzenlemek zorunda kalabileceği vurgulandı.

Türkiye’nin kamu borcu Gayri Safi Yurtiçi hasılamızın %38’i seviyesinde bulunmakta. 12 aylık cari açık/GSYH oranımız ise ikinci çeyrek sonunda %6,5 seviyesine çıktı. Fakat bu rakam gözüken iç talep büyümesi ve artması muhtemel kamu yatırımları ile yıl sonunda Goldman Sachs’ın da Türkiye için yılsonu tahmini olan %7,5 seviyesine ulaşabilir. Bu oranla, gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla cari açık/GSYH oranına ulaşacak Türkiye için makro dengeler açısından bu cari açığı sürdürmesi mümkün gözükmüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri