Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; SEOFriendlyImages has a deprecated constructor in /home/webduzzi/public_html/wp-content/plugins/seo-image/seo-friendly-images.class.php on line 2
Cisco’ya göre herşey birbirine bağlanacak

Cisco’ya göre herşey birbirine bağlanacak ve senede 613 milyar dolar değer oluşturulacak

Cisco’ya göre
Cisco’ya göre herşey birbirine bağlanacak

1984′de Stanford üniversitesinde iki araştırma görevlisi tarafından kurulan CISCO, bugün 101 milyar dolar değerine sahip lider bir teknoloji şirketi olmaktadır. Bilgisayarların birbirleri ile iletişim kurmaları amacıyla kurulan ağ sistemleri üreticisi, Tüm herşeyin İnterneti değer indeksi raporunu yayınladı.
Cisco’nun internetin 4. evresi olarak isimlendirdiği bu evrenin cihazlar arası direkt iletişim odağında olduğunu söylemek mümkün. Bundan önceki etapta ise evlerin internet ağı odak noktasında ”İnsan Ağı” olarak isimlendirilmişti.

Dünya ekonomisinin %70′ini elinde buluduran 12 ülkede yapılan araştırmada veriler, süreçler ve insanlar arasındaki bağlantıyı artıran ve güçlendiren şirketlerin daha verimli çalışacağını, daha iyi bir müşteri deneyimi yaratacağını ve 2013 yılında 613 milyar doları bulan gelir artışı elde edebileceğini raporun sonuçları arasında yer alıyor.

2020′de süreçlerin, makinaların, giyim eşyaları ile birlikte aralarında bulunduğu 37 milyar şey’in birbiri ile bağlantılı olacağı öngörülüyor raporda. Cisco İnsanların kendi aralarında bağlantılı olmasının (P2P), makina ile insanın (M2P) ve makine ile makine’nin iletişim halinde olmasının 2022′ye kadar toplam olarak 14.4 trilyon dolar maliyet-yarar değeri katacağını tahmin ediyor.

Daha Fazlası


1 85

Bu denli büyük değerin oluşmasındaki temel sebepleri maliyet avantajı ve inovasyon ile artan gelir artışı olarak sıralanıyor rapordaysa. Akıllı binaların, fabrikalar ile çalışanlar mobil olmasına karşın iş kaybı yaşatmaması, kullanıcının yaşam boyunca değerinin artırılması bilginin daha kolay ulaşabilir ve anlamdırılabiliyor olması ile mümkün olacağını belirtiliyor.

Her şeyin İnterneti ile 2013 yılında yaratılması beklenen değerler ülkenin ekonomik büyüklüğü ile arasında korelasyon olduğunu söylemek mümkün. Gayrı safi milli hasılatının en fazla olduğu Amerika Birleşik Devletlerinde maliyet yarar değeri 253 milyar dolarken Çin 76.9 milyar dolar, Almanya ise 54.4 milyar dolar seviyesinde gelişmekte olan ülkelerden Hindistanın 18.2 milyar dolar, Meksikanın da 9.2 milyar dolar maliyet-yarar değerine ulaşıyor.

Kaynaklar açısından ele aldığımızda ise 158,7 milyar dolarla tedarik zinciri, 109.7 milyar dolar varlık kullanımıy’sa, 89.3 milyar USD insan kaynağı maliyet yarar değerinden faydalanması beklenmekte. Yükselen teknoloji ile çalışanların yetkinliklerinin daha da değişeceği ve insan kaynağı kullanımının makineleşmeye doğru gideceğini söyleyebilir. Ve bunun yanı sıra bilim kurgu filmlerindeki gibi makinelerin kendi arasında iletişim kurarak zaman israfını minimuma indireceği tedarik zincirinden doğan maliyet yarar değerinde anlaşılabiliyor.

cisco-sayfa-saporu

Rapora ülke bazında, şirket çalışan sayıları ve sektörel kırılımları ile incelemek isteyenler Internet of everything adresinden ulaşabilirler.
Sonuç olarak bu değerlere ulaşmak isteyen şirketlerin yapması gerekenler ise yüksek teknoloji altyapı ve araçlara yatırım yapmalı ve yeni teknolojileri var olan IT çevreleri ile birleştirmeyi başarabilmelidirler. Cisco internetin 4. evresi stratejik planında Ocak 2013′te ağ güvenlik şirketi Sourcefire ‘ı 2.7 milyar dolara almış ve 2014 senesinden itibaren ise 4000 kişiyi işten çıkaracağını belirtmişti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri