Merakla beklenen iPhone ve iPad için iOS 7 Yazılım Güncellemesi

Apple geçtiğimiz günlerde uzun zamandır beklenen iOS 7 sürümünü yayınladı. 

Merakla beklenen
Merakla beklenen iPhone ve iPad için iOS 7 Yazılım Güncellemesi Sonunda Yayınlandı

Not: Güncellemenin yayınlandığı ilk saatlerde Apple sunucuları çok yoğun olacağından. Bu nedenle herkese hemen güncelleme gözükmeyebilir.

iOS 7 ile Gelen Yenilikler

Daha Fazlası


1 85

iOS 7 major bir sürüm olduğundan dolayı irili ufaklı bir çok yenilik mevcut.

Örneğin Arama (Spotlight) yöntemi değişti aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi. Artık ekranı sağa çekerek değil’de, ortasından herhangi bir yerinden aşağı çekerek geliyor.

iphoneturkey-biz-ios-7-arama-spotlight-

Ya da multitasking menüsündeki uygulamaları silmeniz için artık çift tıklayarak gelen menüdeki uygulamaları yukarı kaydırmamız gerekiyor.

iphoneturkey-biz-ios-7-multitasking-menusu-silmek

iOS 7′nin Yüklenebileceği Cihazlar

Apple her sene yeni bir major sürüm çıkarttığında eski bir modele olan desteğini çekiyor. Zaten çekmese’de eski cihazlar bu yeni sürümleri kaldırmayacaktır. Bu nedenden iPhone 3GS’lere iOS 7 yüklenmeyecek, ancak iPhone 4 ve üst modellere yüklenebilecek. Fakat her özellik her modelde olmayacak. Örnek verirsek iPhone 4 gibi daha eski modellerde bazı özellikler Olmıyacak. Aşağıda da iOS 7′nin yüklenebileceği tüm cihazların listesi mevcut.

apple-ios7-desteklenen-modellerde

 

1. Alernatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)

Eğer cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden sonrası kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabilicez. (Kablosuz güncelleme yaparken cihazımızın pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekiyor.)

“Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünden de kablosuz güncellemeyi başlatabilmekteyiz. Kablosuz güncellemenin en büyük avantajı ise, iTunes ile yapılan güncellemelerde olduğu gibi 500-700MB.’lık bir güncelleme dosyasını indirmek yerine, bir önceki sürüm ile olan farkın yani 50-100MB.’lık bir dosyanın indiriliyor olması. Bunun sayesin de güncelleme işlemi de çok az sürüyor.

iphoneturkey-biz-yazilim-guncelleme

Kablosuz olarak yazılım güncelleme yapmak tabii ki tek seçenek değil. İsterseniz aşağıda paylaştığım gibi yani klasik yöntem ile yani iTunes üzerinden de güncelleme yapılabiliyor. Ancak benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme işlemini yapmanızdan sonra rahatça kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.

2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme

Eğer cihazınızın versiyonu en az iOS 5 değilse, mesala eski versiyonlarda iseniz o zaman iOS 7 yüklemek için tek alternatifiniz her zaman olduğu gibi iTunes, yani aşağıdaki yöntem. Ancak cihazınızın versiyonu iOS 5 ise de aşağıdaki yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu aradaysa iOS 7 yükleyebilmeniz için bilgisayarınızdaki iTunes’un güncel, yani versiyonunun en az 11.0.5 olması gerekmektedir. Değilse http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u indirebilirsiniz.

1) Yedek (Backup) ve Satınalmaları Aktarma (Transfer Purchases)

Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabilmekte ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabilmekte.Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan manuel yedek (backup) alın.

backup

Ardından ise aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Transfer Purchases” işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.

transfer-purchases1

 

3) iTunes üzerinden USB kablosu ile güncelleştirme.

Daha evvelki güncellemelerde olduğu gibi iOS 7 güncellemesi için de öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından ise iTunes’un sol menüsündeki iPhone simgesine tıkladıktan, sonra ekranda çıkan “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz. Bu açıdan iOS 7 güncellemesinin geçmiş güncelleme yöntemlerinden pek bir farkı yok.

webduzzi_itunes_iphone_check_update

Ardından ise iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 7 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.
Biz de “Download and Install” (İndir ve Güncelle) seçeneğine tıklayıp, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğüy’se, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Yalnız indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)
Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum; NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasındaysa (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzdende güncelleme işlemine başlamadan önce bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabilmekte. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri