En son teknoloji ürünleri IFA’da görücüye çıktı

Dünyanın en eski elektronik fuarı IFA Almanya’nın başkenti Berlin’de açıldı. Bu sene 53. düzenlenen ve ikiyüz ellibin ziyaretçinin katıldığı fuarda, 1500 katılımcı firma en son öncü teknoloji ürünlerini sergiledi.

Fuarda akıllı HD TV’ yanı sıra kameralar, ve tabletlerden yeni nesil buzdolabı ve kahve makinalarına kadar bir çok ürün ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Güney Koreli elektronik devi Samsung, Galaxy Gear ismini verdiği 1.6 inçlik 74 gram ağırlığında akıllı saatini fuarda tanıtımını yaptı. Google Android sistemi ile donatılmış akıllı saat, cep telefonunuza kablosuz bluetooth aracılığıyla bağlandıktan sonra telefon edebilecek, e-postalarınızı okuyacak ve dokunmatik ekranında da bazı uygulamaları kullanabileceksiniz.

LG ise normal Full HD bir televizyonun dört katı daha yüksek çözünürlüğe sahip 77 inçlik Ultra HD OLED TV’lerini tanıtımını yaptı. Şirketin İngiltere satış müdürüne ekranın neden yay biçiminde olduğunu sorduk: (Bir çok kişi 4k’nın ne anlama geldiğini merak ediyor. Bu sadece bir rakam. Ultra HD TV’ler piyasada bulunanlardan dört kat daha fazla çözünürlük kalite özelliğine sahip. Yani gördüğünüz şu güzel resimde siyahlar daha bir canlısiyah, beyazlar daha canlı bir beyaz. Ekranın yay biçiminde olma sebebine gelince, geniş IMAX (Image Maximum) sinema ekranlarından esinti aldık. Buradaki eğim derecesi gözlerdeki ile aynı seviyede üretildi. Böylelikle resimle daha bir kapsayıcı hal aldı.

Şimdide akıllı telefonların dünyasına ziyarette bulunuyoruz. Sony, akıllı telefonu Xperia Z1 ürününü IFA’da öne çıkardı. Android işletim sistemi ile bir çalışan Xperia Z1 Japon elektronik devinin mart ayı içinde çıkardığı, 5 inç boyutunda ekrana sahip, 20 megapiksellik kamerası ve su geçirmeme özelliğ ile adından söz ettirecek bir cihaz.

Berlin’de tablet üreticileri arasındaki rekabetin iyice kızışmış olduğunu gözlemledik. Fakat Panasonic’in 4k çözünürlüğe sahip 20 inçlik dev tableti IFA’da en çok konusu geçen tablet oldu. Karbon fiberle kaplanan bu tablet müzeler gibi profesyonel iş alanlarında kullanılmak üzere üretildi.

Wacom firması ise özellikle tasarım ve ilüstrasyonla uğraşan kişilere hitap eden 13 ve 22 inçlik tabletlerini tanıttı. Cintiq ismi verilen tabletlerin hybrid özelliğinin ne olduğunu firmanın halkla ilişkiler müdürüne sorduk:

Daha Fazlası


1 127

webduzzi: Bu sene IFA’da sürekli hybrid kavramını duymaktayız. Bu ne anlamda kullanılıyor?

Wacom: “Herşeyden önce hybrid, iki özelliğin tek bir şeyin içinde olması anlamına gelmekte. Yani iki ayrı operasyonu yapabilen tek bir cihazımız mevcut. Tableti Mac veya PC’nize bağladığınızda profesyonel amaçla kullanıyorsunuz, kabloyu çıkardığınızda ise tabletiniz Android sistemiyle çalışan normal bir tablete dönüşüyor.”

En son yeniliklerin sergilendiği fuarda 1 buçuk metre derinlikte bir suda 30 dakika boyunca bozulmadan kalan su geçirmez telefonlar ziyaretçilerden tam not aldı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri