Mobil Reklam Pazarında Google ve Facebook Lider

Paylaşılan verilerde de görüldüğü gibi mobil reklam pazarı, hem kullanıcıların hem de reklamverenler tarafından ciddi talep gören kategoriler arasında yerini almakta. Şu anda mobil reklam yayınlamak için her ne kadar çeşitli mecralar bulunuyor olsa da pazar paylarının aynı şeyi söylemediğini görmek mümkün.mobil reklam pazarındafacebook-twitter-en-önde.

Mobil Reklam Pazarında Google ve Facebook Lider
Mobil Reklam Pazarında Google ve Facebook Lider

eMarketer’in çıkardığı son raporuna göre, aslan payı iki şirkete düşüyor (mobil reklam gelirleri baz alındığında). Tabii ki de herkesin tahmin ettiği üzere bu iki şirket Google ve Facebook.

Geçtiğimiz sene mobil reklam gelirleri pazarında toplamda 8.8 milyar dolar elde edildiğini raporda yer alan bilgiler dahilinde görebiliyoruz. Bu rakamın Google Facebook’a düşen payına baktığımızda 4.6 milyar dolara sahip olan Google 1.sırada, 470 milyon dolara sahip olan Facebook ise 2. sırada yer alıyor. İki şirketin mobil reklam gelirleri alt alta toplandığında pazarın %70’ine hakim olduğu görülüyor.

Daha Fazlası


1 26

2013 yılı öngörülerinin de yer aldığı raporda yıl sonunda toplam mobil reklam gelirleri 15.8 milyar dolara yükselecek. Yaşanacak olan bu artışla beraber pazarın yine 2 sahibi değişmeyecek. Google, 2013 yılında Google’ın yine 8.8 milyar dolar gelir elde etmesi beklenirken, Facebook’ta rakam yaklaşık 2 milyar dolar seviyesine yükselecek.

Twitter’a baktığımızda henüz mobil reklam konusunda milyar dolar seviyesine çıkamadığı görülüyor. eMarketer’ın raporunda yer alan rakamlara göre, Twitter 2012 yılında 140 milyon dolar reklam geliri elde etmiş. Yine yapılan öngörüler arasında 2013 yılında rakamın 310 milyon dolar seviyesine yükseleceği düşünülüyor.

Raporu incelendiğinde mobil reklam pazarının açık fark lideri Google. Diğer yandan yatırımcıları tarafından sürekli eleştirilen Facebook, mobil reklam konusunda rakiplerine fark attığı da ortada. Merak edilen ise Twitter gibi mobil reklam konusunda gelecek sunan şirketlerin ne yapacağı.

eMarketer’ın tarafından yayınlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri