Sim Kilitli Cep Telefonu Devri Bitti Diyebiliriz

Sim Kilitli Cep Telefonu
Sim Kilitli Cep Telefonu Devri Bitti Diyebiliriz

Resmi internet sitesinden bir duyuru yayınlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), GSM sektöründe yaygın olarak kullanılabilen sim kilidi uygulamasını kaldırdığını duyurdu. Onaylanan karar sonrası Türkiye’de artık sim kilitli cep telefonlarının satışı mümkün olmayacak.

Bilindiği gibi yurt dışındaki GSM operatörlerinde de gördüğümüz sim kilidi uygulamasının, kullanıcıların cep telefonlarını diğer hizmet sağlayıcıların sim kartlarıyla çalıştırmasının önüne geçiyordu. Sim kilitli bir telefonu sadece satın alabilceğiniz operatörün sim kartı ile birlikte kullanabiliyordunuz.

Yaptığı açıklamada bu uygulamanın 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 12’inci maddeleri uyarınca kaldırıldığını açıklayan BTK, mevcut kilitli cep telefonlarının ise uzaktan erişimin mümkün olması halinde uzaktan erişim sağlanarak cihaz kilidi mahiyetindeki yazılımların üç ay içinde kaldırılması gerektiğinin de altını çizdi.

Daha Fazlası


1 158

Karara göre uzaktan erişimin mümkün olmadığı hallerde ise mobil işletmeciler, internet siteleri üzerinden söz konusu cihazların kilit kodlarının kaldırılması için abonelere her türlü kolaylığı sağlayacak.

BTK’nin onaylamasından geçen kararın tam metnini aşağıda görebilirsiniz.

KARAR :Tüketici Hakları Dairesi Başkanlığının hazırladığı takrir ve ekleri incelenmiştir.

Mobil hizmetlerin sunabilmesi için abonelere sağlanan mobil cihazlara, işletmeciler veya tedarikçi şirketler tarafından bu cihazların sadece temin eden işletmecinin SIM kartları ile çalışmasına izin veren, rakip firmaların SIM kartları takıldığında ise bu cihazlardan hizmet alınamamasına yol açan şifre veya kilitler konulduğu düşünüldüğünde; 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 12’inci maddeleri uyarınca.

İşletmeciler tarafından sunulan ve mobil şebekeler üzerinden verilen telekomünikasyon hizmetlerinde kullanılan cihazlara kilit mahiyetinde yazılım veya donanım konulmaması,
Mevcut kilitli cihazlarına uzaktan erişimin mümkün kılması halinde bu cihazlara uzaktan erişim sağlanarak üzerlerinde bulunan cihaz kilidi mahiyetindeki yazılımların üç ay içinde kaldırılması,
Mevcut durumda kilit içeren cihazlara ilişkin olarak uzaktan erişim imkânının mümkün olmaması durumunda, mobil işletmecilerin internet siteleri üzerinden söz konusu cihazların kilit kodlarının kaldırılabilme imkânının sağlanması ile kilitlerin açılmasına yönelik her türlü kolaylığın işletmeciler tarafından abonelere gösterilmesi
hususlarına karar verilmiştir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri