Nielsen ve Twitter Ortaklığı Ne işe Yarayacak?

Nielsen ve Twitter Ortaklığı Ne işe Yarayacak
Nielsen ve Twitter Ortaklığı Ne işe Yarayacak

Televizyon reyting ölçüm kuruluşu olan Nielsen, Twitter ile beraber ortak bir reyting ölçüm sistemi oluşturmaya başladı. Daha önceleri iki başlı olarak işleyen sistemde, Socialguide kuruluşu öncülüğünde sosyal TV analizleri yapılıyordu. Bu şekilde de reklam verenler daha iyi bir şekilde bilgilendirilmiş, hedef kitlesini belirlemiş oluyordu.

Yeni sistemde sosyal TV analizleri tamamen Twitter üzerinde belirlenecek. Böylece televizyon programlarının sosyal medya ayağı da güçlenecek. Adım adım televizyon izleyiciliğinden, internet kullanıcılığına yönelen potansiyel bu şekilde yeniden kazanılmış olacak.

“Bu yeni sistem neden bu kadar önemli? sorusunun çok kolay bir cevabı var. Klasik sistemde belli sayıdaki izleyiciden alınan izleyici analizleri, manipülasyona çok açık… Bu sebep’den halk bunu istiyor bahanesi yüzünden tatsız, kalitesiz programlar ortaya çıktı. Fakat günümüzde de görüldüğü gibi izleyici kaliteli bir yapımda, eğer televizyon kanalı ve programın yapımcıları idealist davranırsa, izleyip beğenebiliyorlar. İşler Güçler, Leyla ile Mecnun bu duruma iki güzel örnek olabilir.

Yeni sistem, işte bu eğilimin anında analiz edilmesini sağlıyor. Twitter’dan alınacak veriler ile izleyicinin gerçekten ne istediğini anlamak daha mümkün olacak.

Daha Fazlası


1 127

Türkiye’de de televizyon dizileri yayına başladığında ekranın altında bir tabelayla Twitter üzerinden izleyicinin katılımını sağlamaya çalışıyor. Böylece dizi yapımcıları kendi ölçümlerini yapabiliyorlar. Örnek olarak Leyla İle Mecnun dizisinin #arabeskyasaklanirsa tabelası trend tweet olmuştu. Bu dizinin o günkü reytingine ise ciddi bir oranda yansıdı.

Twitter’da yine çok fazla aktif olmuş bir televizyon dizisi de (Kuzey Güney’ idi). Diziyi seyrederken oyuncuların Twitter’da paylaştığı gönderiler aynı anda gerçekten Twitter’a da düşüyordu. Bu real zamanda meydana gelince izleyicinin heyecanını da arttırıyordu. Bol şekilde  retweet de görüyorduk. Bunu en iyi bir şekilde kullanan ise (Bir Kadın Bir Erkek) dizisiydi. Dizinin bu şekilde sosyal medyanın kurdu olması, Star TV’ye transferinde de yüksek ölçüde etkili olmuş olabilir.

Sistem Türkiye’de de uygulanmaya başlarsa Türkiye’deki televizyon programı yapımcısı kafasında da ciddi değişiklikler olacağı kesin. En önemli değişiklik, yukarıda bahsettiğim her seferinde ısıtılıp önümüze konan “halk bunu istiyor” pilavı artık yenmeyecek.

Kontrolü tamamıyla RTÜK’te olan reyting ölçümleri AGB tarafından yapılıyor. Pekala, bu sonuçlara ne kadar güvenebiliriz? Misal devlet istemediği bir televizyon programın reytingleriyle oynayarak yayından kalkmasına neden olabilir mi? Bu komplo teorisi gibi görünse bile gelinen noktada çok da hayal değil.

Bu sistemin Türkiye’de de uygulanma şansı bulabilmesi, sosyal medyanın gücüne karşı koymakta zorluk çeken televizyonun tek kurtuluş yolu… Zaten izleyici izlemek istediğini internette bulabilmekte. İşte o zengin içeriğin televizyonlar tarafında da kazanılması önemli.

Ayrıca izleyici kalitesiz, içeriği sıfır yapımları önüne sunan yapımcılara, bu yolla’da anında cevap da verecek. Asıl önemli faydası da bu olucak sanırım…

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri