Sosyal medya arktık stres atma alanı oldu

sosyal medyada stres atmak
sosyal medyada stres atmak

Sosyal medya kullanıcılarının Türkiye gündemine oturan konularda yaptıkları yorumları inceleyen Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç ile Araştırma Görevlisi Göker Gülay, sosyal medyanın artık sıradan günlerimizde adeta stres atma platformu olarak kullanıldığını sözleriyle vurguladı. Akademisyenler, Twitter kullanıcılarının, You Tube kullanıcılarına göre daha yumuşak sakin ve objektif bir duruş sergilediklerini gözlemledik. Buna karşın, You Tube kullanıcılarının, yaptıkları yorumlarday’sa genellikle takma isimleriyle, daha çok nefret içerikli söylemlerde bulunduğunu tespit ettik açıklamasında bulundu.

You Tube ve Twitter kullanıcıları ağırlıklı   yapılan araştırmada, incelenen toplam bin 831 yorumda, erkek kullanıcıların kadın kullanıcılara göre daha çok nefret odaklı söylemlerde bulundukları tespit edildi.

TWİTTER KULLANICILARI DAHA HOŞGÖRÜLÜ

Nisan 2013’ten Temmuz 2013’e kadar geçen sürede Twitter ve You Tube’da Türkiye gündemine ilişkin konularda gerçekleştirilen yorumları incelediklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, (Türkiye’de sosyal medya kullanıcıların sayıları arttıkça nefret kültürünün de arttığını gözlemliyoruz. Araştırmamızda, 4 aylık bir dönemi ele aldık. Bu zaman zarfında hem You Tube’da hem de Twitter’da gerçekleştirilen yorumların içerik analizini gerçekleştirdik.

Daha Fazlası


1 127

Buna göre, Twitter kullanıcılarının You Tube kullanıcılarına göre daha hoşgörülü olduğunu ve daha objektif bir duruş sergilediklerini tespit ettik. You Tube’da bir milyon kişinin izlediği çeşitli videolara yapılan yorumların yüzde 42’si negatif söylem içeriyor, bunların da yüzde’ye vurduğumuzda % 91,6’sında ise nefret söylemi var. Twitter’da ise bu oran çok daha az, aynı konularda yapılan bin 65 yorumun yalnızca % 7,5’i negatif söylem içeriyor. You Tube’da nefret söyleminin fazla olmasının sebebi, hesap açmaya gerek duymadan gerçek kimliğini saklayarak yorumlarda bulunan kişiler.

Gerçek hayatta birbirlerine ve çevresine söylemeyeceği nefret söylemlerini sosyal medyada çok rahatlıkla ifade edebiliyorlar. Bir bakıma sosyal medyayı stres atma platformu olarak da görebiliyorlar. Twitter’da rakamın düşük olması ise insanların birçok kişi tarafından takip edilmesinin olması. Görüşlerinin, takipçileri tarafından izlendiğini bilen ve genelde gerçek kimlik kullanan Twitter kullanıcıları daha tedbirli olumlu. diye ifade etti.

DENETİM MEKANİZMASI ŞART

Geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada da bir denetim mekanizması olması gerektiğini belirten Araştırma Görevlisi Göker Gülay ise şu önerilerde bulundu: “Beğenilmeyen veya hoş görülmeyen bir paylaşım nedeniyle tüm sistemin kapatılması anlamsız ve çözüme hitap etmeyen bir tercih olabilir. Fakat sosyal medya araçları içerisindeki kullanıcı denetimlerinin ve şikayet mekanizmasının daha aktif hale getirilmesi gerekiyor. Türkiyede bu konudaki yasal düzenlemeler henüz her kurumu ve herkesi tatmin edecek kadar tatminkar değil. Geleneksel medyada olduğu gibi sosyal medyada da bir denetim mekanizmasının olması gerekli.”

TÜRKİYE’DE İNTERNET KULLANMA ORANLARI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’in yaptığı açıklamalara göre, Türkiye’de internet kullanan kişi rakamı 50 milyon. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2013 senesi Nisan ayında gerçekleştirdiği ‘Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’ sonuçlarına göre, Türkiye genellemesin’de hanelerin yüzde 49.1’i evlerinden internete erişim imkanları’na sahip. Bu rakam, Batı Anadolu Bölgesi’nde yüzde 52.4 olarak Türkiye ortalamasının üstünde yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri