Yahoo, ABD internet trafiğinde 2,5 sene sonra Google’ı geride bıraktı

Melissa Mayer
Melissa Mayer

Geçtiğimiz sene yönetim kurulunun elindeki son kartı oynarak firmanın tepe yöneticiliğine getirdiği Marissa Mayer önderliğinde yeni bir hava yakalamaya başlayan Yahoo, kötü sıkıntılarından uzaklaşmaya başladı. Özellikle son dönemde Flickr’daki dikkat çekici yenilikler, Tumblr’ın satın alınılması gibi önemli icraatlerle dikkati çeken Yahoo, comScore’un son istatistiklerine göre 2011’den bu yana ilk defa Google’ı internet trafiğinde geride bıraktı.

Sadece ABD’nin temmuz ayındaki internet trafiğinin mercek altına alındığı çalışmanın sonuçlarına göre Yahoo siteleri, 196,564,000 tekil ziyaretçileriyle  ABD’nin en çok ziyaret edilen sitesi oldu. Google’ın siteleri ise  Yahoo’nun hemen ardından 192,251,000 tekil ziyaretçi ile yer aldı.

Daha Fazlası


1 127

Diğer taraftan  Yahoo’nun yakın zamanda satın aldığı Tumblr’ın trafiği ise listede ayrı olarak değerlendirilmiş. Buna göre’de Tumblr’ın 38,367 milyonluk trafiğini de Yahoo sitelerinin tafiğine ekleyecek olursak; Yahoo’nun en yakın rakibi Google’a %22 gibi bir fark atmayı başardığını görüyoruz.

comScore’un yayınladığı veriler itibariyle Yahoo’ya liderliği getiren bu trafiğin hangi sitesinden kaynaklandığını bilemiyoruz. Fakat ocak ayında Yahoo Anasayfa, Yahoo Mail ve Yahoo Search’ün trafiklerinin yıllık bazda çok büyük düşüş gösterdiği yönündeki raporları hatırlayacak olursak, Yahoo’nun geçen ayın trafiğindeki artışın önemli bir bölümünün Flickr başta olmak üzere Yahoo Finance ve Yahoo Answer gibi öne çıkan sitelerinden kaynaklanmış olması olası gözüküyor.

Özellikle 90’ların ikinci yarısı ve 2000’li senelerin başında internetle tanışan kullanıcılar için ayrı bir anlam taşıyan Yahoo, umarız geçtiğimiz ayki performansını sürdürmeyi başarır ve internet dünyasındaki yerini sağlamlaştırarak korumayı sürdürür.

comscore_abd_trrafik_shady

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri