Ubisoft Montreal, Watch Dogs’u gerçek güvenlik uzmanlarıyla ile birlikte geliştirilmiş

watch
watch

Ubisoft Montreal, kısa süre önce ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlediği basın etkinliğinde yeni oyunu Watch Dogs hakkında önemli detaylar paylaşmıştı. 4.5 yıla aşkın geliştirildiği ortaya çıkan bilgisayar korsanlığına dayalı yapım, bazı saygın kaynaklar tarafından ilk olarak sergilendiği E3 2012 konferansının en büyük sürprizi ve en iyi oyunu ödüllerine layık görülmüştü. Organize edilen son tanıtım‘da oyunun geliştirilişiyle ilgili bazı açıklamalarda bulunan projenin üst düzey yapımcısı Dominic Guay, Hollywood’un teknoloji vede bilgisayar korsanlığı hususunda yaptığı ciddi yanlışları tekrarlamamak adına güvenlik şirketi Kaspersky Lab‘ın güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını ifadesinde yer verdi.

Watch Dogs’un tamamlanmasına doğru yapımcı şirkete bilgisayar korsanlığıyla alakalı konularda danışmanlık yaptıklarını doğrulayan Kaspersy, Ubisoft Montreal‘in yeni yüksek bütçeli oyununu sanal alemin gerçeklerine uygun şekilde inşa edebilmesini sağlamış.

Daha Fazlası


1 58

Oyun sektöründe bilgisayar korsanlığı temasını böylesine kapsamlı bir projeyle hayata geçirebilecek sayılı stüdyoların ilkinde gelen firma, Watch Dogs ile açık dünya oyun türünün sınırlarını aşacak bir ürün ortaya koyma hedefinde. Ağustos 2003’te 6 milyar dolarlık maddi zarar ve 11 kişinin ölümüne yol açan Kuzey Amerika’nın en büyük elektrik kesintisine bir bilgisayar korsanının neden olduğuna inanılan oyunda mekan olarak’da, Chicago, Illinois şehrinin CtOS isimli bir süper bilgisayar tarafından idare edildiği bir teknolojik versiyonu seçilmiş.

Oyunun ana karakterinin Aiden Pearce, elindeki akıllı telefonla şehrin çeşitli elektronik sistemlerine, güvenlik kameralarına, başka elektronik aygıtlara ve kablosuz internet ağlarına hükmedebiliyor. Oyuncu, yüksek bilgisayar korsanlığı yeteneklerin’de  banka hesabı boşaltmak, polisten kurtulabilmek için trafik sistemlerini kontrol etmek gibi eylemler için kullanabildiği gibi; meşhur televizyon dizisi Person of Interest’in ana hatlarına benzer şekilde bir takım olayları gerçekleşmeden önce tahmin ederek suçluları etkisiz hale getirebiliyor ve mağdur sıfatlı Chicago vatandaşlarını tehlikelere karşı koruyabiliyor.

Teknoloji meraklılarını heyecanlandıracak nitelikte bir oynanış yapısı benimseyen Watch Dogs’un bilgisayar korsanlığı ve yazılım teknolojilerine ait gerçeklerle örtüşmesi amacıyla gerçek güvenlik uzmanlarının yardımı ile geliştirilmiş olması oldukça kaydadeğer. PC, Playstation 3, Xbox 360 ve Wii U platformları için 22 Kasım’da satışa sunulacak Watch Dogs, aynı zamanla birlikte  çeşitli uygulamalar aracılığıyla oyuncuların akıllı telefon ve tablet bilgisayarları destekleyici unsurlar olarak kullanabilmelerini sağlıyacak. Yeni nesil konsollar için de hazırlanan yapımın PS4 seviyesindeki bir donanım üzerinde çalıştırılan yeni oynanış görüntülerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri