Uçakta hızlı internet 2014′te mümkün olabilicek

Uçakta artık  video içeriklerini  indirebilecek hızda kablosuz internet bağlantısı İngiltere’de ve muhtemelen Avrupa’nın birçok yerinde 2014 yılında mümkün olacak.

Uçakta hızlı internet 2014′te mümkün olabilicek!
Uçakta hızlı internet 2014′te mümkün olabilicek!

İngiltere’nin iletişim alanların’da düzenleyici kuruluşu Ofcom; uçak, gemi ve trenlerde internet kullanımına olanak sağlayacak yeni bir uydu sistemine ruhsat verilmesini öneriyor.

Hareketli platformlara yerleştirilen uydu-yer istasyonların, yolculuk yapanları şimdi olduğundan 10 kat daha hızlı bir şekilde bağlantı kurabilmesini sağlayacak.
İngiliz hava yolu şirketinin British Airways henüz bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağını açıklamadı.
Ofcom geçen haftalar’da yüksek frekans bandı kullanan bir sabit uydu çanak sistemine ruhsat verilmesi konusunda görüş almaya başladı.

Ticari bir karar

Daha Fazlası


1 182

Birçok uydu operatörü ilerleyen zamanlarda uydu-yer istasyonlarının kullanımını sağlayacak ağlar oluşturmayı planlıyor.
Ofcom’un bir sözcüsü, hava yolu şirketlerinin bu teknolojiyi kullanıp kullanmama konusunda “ticari bir karar” vermelerinin gerektiğini söyledi.
British Airways’in uçuş eğlence ve de teknoloji müdürü Richard D’Cruze, internet bağlantısı sektöründe, gerek uydu gerekse doğrudan havadan yere bağlantı teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Birçok ülkede hazırlık var

Ofcom bu konu üzerinde Avrupa’da Fransa, Almanya ve Lüksemburg da dahil diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumlarla 2 yıldır işbirliği içinde çalıştığını, her bir kuruluşun kendi düzenlemesini hazırlamakta olduğunu açıkladı.

Amarikabirleşikdevlerin’deki düzenleyici kurum olan Federal İletişim Komisyonu (FCC) uydu-yer istasyonlarının kullanımına onay verdi bile.Uzman görüşler bu teknolojinin yüksek maliyetinin ister istemez kullanıcılara yansıyacağına dikkat çekiyorlar.

İngiltere’de şimdilik  teknoloji’den en çok şu anda 3G bağlantısının çok zayıf olduğu trenlerde yararlanılabileceği söyleniyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri