Google’ı artık bitireceğim

Bu sözler dünyanın en güçlü adamlarından birine aittir. Fakat onu bu kadar sinirlendiren ne?

Toplam değerinin 53 milyar doların üzerinde olan News Corporation’ın sahibi medya devi Rupert Murdoch, toplam değeri hemen hemen 31 milyar dolar olan Google’a resmen savaş açmıştır. Çünkü Murdoch; Google’ın reklamcılık, medya ve eğlence merkezlerini paramparça ettiğine inanıyor.

Daha Fazlası


1 85

Murdoch, adı neredeyse internet ile birlikte anılan ve internet üzerindeki trafiği yönlendirmek konusunda açık ara birinci sırada bulunan Google’u protesto edeceğini ve şirketlerinin hiç birinin sitelerinin Google tarafından indekslenmelerine izin vermeyeceğini söyledi. Hal böyle olunca Google’dan gelecek trafiği kabul etmemek, pek çok web sitesi sahibi için intihar gibi bir hareket olabilir ama arkasında büyük bir finansman, devlet desteği ve bir medya zenginliği bulunan Murdoch dünya üzerinde böyle bir kararı verebilecek belki de tek kişi.

Fox, The Sun, The Times,Twentieth Century Fox, The Wall Street Journal  ve  New York Post ve gibi dünya çapında ünlü medya kurumlarının da aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Murdoch’ın sitelerinin Google’dan tamamen gitmesi, özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde Google’a bir darbe vuracağı kesin ama bu Google’ı Murdoch’ın hedeflediği ölçüde sarsamıyacaktır Bu yüzden Murdoch bunu bir kampanya haline dönüştürüp, dünya üzerindeki tüm bilgileri yöneten tek bir şirket olmaması gerektiğini söyleyerek kendisine yandaş bulmaya çalışıyor. Eğer planının bu ikinci aşamasın’da başarılı olabilirse ve yanına internet üzerinde faaliyet gösteren önemli grupları çekebilirse işte bu Google için bir sorun oluşturabilir.

Uzmanlar Murdoch’ın bu kampanyasının taraftar toplaması durumunda Google’ın işlevselliğini kaybetmeye başlayacağını ve değerinin düşeceğini iddia ediyorlar. Ama Murdoch’ın bu çıkışı şu an için daha çok bir uyarı niteliğinde. Bakalım, hemen hemen en baştan beri tek başına açık ara lider olan Google’ın, hayatı boyunca çok rekabet gerektiren alanlarda faaliyet göstermiş olan Murdoch’a yanıtı ne olacak…

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri