Samsung’un bazı ürün modelleri ABD’ye ithalatı yasaklandı

WASHINGTON*ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ICT), Samsung’un Apple‘a ait 2 patentini ihlal ettiği gerekçesiyle bazı ürünlerinin ithal edilmesini yasakladı.

Kararı veto etme yetkisi bulunan Obama yönetiminin bu yasağın yürürlüğe girip girmemesi konusundaki kararını 60 gün içerisinde vermesi gerekiyor. Obama yönetimi daha önce’den Apple marka bazı iPhone ve iPad’lerin ithalat ve satışına getirilen yasağı veto etmişti. Bu sebeble Yönetim’in Samsung ile ilgili kararı da merakla bekleniyor. Yerli üreticiler yabancı üreticilere karşı korunduğu yönünde oluşabilecek bir kanı Samsung’un anavatanı Güney Kore ile ABD arasında ticari ilişkileri gerebilir.

Getty Images for Samsung
Getty Images for Samsung

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Samsung, karar ile ilgili hayal kırıklığına uğramş olsakda bunun ürünlerinin ABD içerisinde bulunabilirliğine zarar vermeyeceğini belirtti. Şirket böylelikle patentleri ihlal eden ürünlerinde tasarım değişikliğine gidebileceği sinyalini verdi.Samsung sözcüsü’nün açıklamasında, Amerika Birleşik Devletleri içindeki tüm ürünlerimizin bulunabilirliğini sağlamak için halihazırda gereken önlemleri aldık dedi.

ITC’nin kararından etkilenen Samsung ürünlerinin hangileri olduğu belirtilemezken daha önce alınan mahkeme kararlarına bakıldığında bu ürünlerin Galaxy S II akıllı telefonları ile Galaxy 10.1 tabletleri olduğu ifade edilmekte. Fakat kararın potansiyel olarak Samsung’un eski ürünleri haricinde yeni ürünlerini de etkileyebileceği yorumları da yapılıyor.

Daha Fazlası


1 182

ITC, hemen hemen tüm akıllı telefon ve tabletlerde bulunan parmağı ekrana basılı tutarak sürükleme fonksiyonunun Apple’a ait bir patent olduğuna hükmetti. Komisyon bunun yanısıra kulaklık girişi ile ilgili diğer bir patentin de ihlal edildiği kanaatine vardı.

Ancak ITC’nin kararı Apple için tam bir zafer netiliğin’de değil. Komisyon Samsung’un iPhone’un en temel tasarım özellikleri ile ilgili bazı patentleri ihlal ettiği yönündeki Apple’ın bazı iddialarını ise reddetti.

Apple ile Samsung 2011 yılından bu yana çeşitli ülkelerdeki mahkemelerde patent davalarında karşı karşıya geliyor. Davaların hemen hemen hepsinde Apple, ürünlerinin estetik ve bazı yazılımsal özelliklerini kapsayan patentlerinin Samsung tarafından ihlal edildiğini iddia ediyor. Yalnız ITC aldığı son karar ile daha önce mahkemenin Samsung’un iPhone’un şekli ile ilgili patenti ihlal ettiği yönündeki kararını da bozdu.

Samsung’un sözcüsü Adam Yates konuyla ilgili açıklamasında, ITC’nin Apple’ın 2 patenti ile ilgili yasak kararı nedeniyle hayal kırıklığı yaşadık. Fakat Komisyon aldığı kararla Apple’ın dikdörtgen ve yuvarlak köşeli cihaz patentini kullanarak bir tekel oluşturmasının da önüne geçmiştir dedi.

Apple ise kararla ilgili memnuniyetini vurguladı. Apple sözcüsü yaptığı duyuruda, ITC, şimdiki aldığı kararla, inovasyonun yanında durarak Samsung’un Apple ürünlerini açıkça kopyalamasını reddeden Kore, Almanya, Japonya, Hollanda ve California mahkemelerine dahil edilmiştir. Gerçek inovasyonu korumak patent sisteminin de varlığının sebebidir dedi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri