Norveç hükümetin’den Apple’a Oslo üstünden uçuş izni yok

Norveç hükümetinin, Apple’ın üç boyutlu görüntü sağlayan harita uygulaması için başkent Oslo’nun havadan görüntülenmesine izin vermiyor.

norvec apple
norvec apple

Norveç’te yayınlanan Aftenposten gazetesine göre hükümet binalarına ait detayların görünmesine yönelik güvenlik kaygıları, yetkilileri bu kararı almaya yöneltti.

Oslo üzerinde fotoğraf çekmek amacıyla uçuş yapmak için yetkililerden izin almak gerekiyor. Ancak resmi kayıtlar, bu tarz başvuruların reddedildiğini ortaya koyuyor.Fakat aynı sakıncaları taşımasına rağmen uydu yoluyla görüntüleme yöntemleri hükümet tarafından engellenemiyor.Nokia, harita uygulamasın’da Oslo’nun üç boyutlu bir görüntüsüne sahip. Oysa şehrin sadece bir kısmı haritada yer alıyor.

Daha Fazlası


1 127

Uydu engellenemiyor

Norveç’te güvenlik önlemleri iki sene önce Anders Breivik‘in Oslo’da bir hükümet binasının önünde patlattığı bomba ve bir gençlik kampına yaptığı saldırıyla çok kişiyi katletmesi ardından arttırıldı.

Aftenposten gazetesinin güvenlik konularında uzmanlaşmış muhabiri Henning Carr Ekroll BBC‘ye saldırıların ardından Norveç’te başlayan kapsamlı güvenlik tartışmasının bir boyutunun da hükümet binalarının güvenliği olduğunu belirtti.

Carr-Ekroll: (Oslo üzerinde fotoğraf çekme amacıyla uçmak için izin almanız zorunludur. Buna karşılık’sa hükümet uydudan alınan görüntüler konusunda hiç bir şey yapamıyor.)
Aftenposten muhabiri’nin, Apple’ın Oslo’yu görüntüleme talebine Norveç Ulusal Güvenlik Merkezi tarafından verilen red cevabını da gördüğünü anlatıyor.

Yön bulma ”navigasyon” web sitesi olan Gule Sider gibi bazı Norveçli şirketlerin daha önce havadan görüntü almalarına izin verildiğini ancak görüntülerin içeriğinde ‘boşluklar’ olduğunu da ekliyor.
Aftenposten haberinde, Oslo’yu yukarı havadan görüntülemesine izin verilmeyen Apple’ın hazırladığı üç boyutlu başka haritalarda, ABD Savunma Bakanlığına ait tesisler ve istihbarat teşkilatı CIA‘nin Langley’deki merkez üssü gibi güvenlik bakımından hassas bir çok binanın yer aldığına dikkat çekiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri