Daha çok kullanıcı odaklı ürünler ve web siteleri yapmak

Daha Fazlası


1 26

Her gün kaç adet web sitesine giriyorsunuz? Girdiğiniz web sitelerinde aradığınızı kolayca bulabiliyor, yapmak istediğiniz şeyi hemen yapıp çıkabiliyor musunuz? Aradığınızı bulamayıp, siteyi kapattığınız, aradığınız sorunun cevabını başka sitelerde aradığınız oluyor mu? Evet dediğinizi duyar gibiyim.

blog web
blog web

Gün içinde, bankamızın sitesine giriyoruz, ve aradığımız bir bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz, almak istediğimiz ürünleri arıyor, ürün yorumları okuyor, otobüs bileti / uçak arıyor, trafiğe,yemek tarifi arıyor, hava durumuna bakıyor, haber okuyor,yemek sipariş ediyor,  ve daha birçok farklı amaçlarla onlarca, hatta yüzlerce web sitesini ziyaret ediyoruz. Zamanımız değerli, sabrımız sınırlı. Bir web sitesi eğer yavaş açılıyorsa, beklemiyoruz kapatıyoruz. Aradığımızı birkaç tıklamadan sonra bulamıyorsak cevabımızı başka bir websitesinde arıyoruz.

Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedemektir? ”User centered design”

Bu tarz sorunların yaşanmasının ana sebebi, web siteleri tasarlanırken, kullanıcıya odaklanmak yerine, daha fazla görünüme, süslü özelliklere odaklanmaktan kaynaklanıyor. Yanlış anlamayın, bir web sitesinin görselliği çok önemlidir çünkü kullanıcının zihninde ilk izlenimi sitenizde kullanıdığınız renkler ve sitenizin sayfa düzeni verir. Fakat iyi bir izlenim, iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelmez.Her kullanıcı sitenize düşüncesinde  belli bir amaçla gelir ve her kullanıcının farklı bir amacı vardır. Kimi kullanıcı firmanız hakkında bilgi almak için, kimi bir ürün satın almak için, bazıları müşteri hizmetlerine ulaşmak için kimisi ise şirketinizde işe başvurmak için gelir. Bazı kullanıcılar sitenize ilk kez geliyordur, kinleri  ise her zaman geliyordur. Tahmin edersiniz ki bu kullanıcıların sitenizde izleyecekleri yollar birbirinden farklı olacaktır.Her bir kullanıcıyı anlayabilmek, amaçlarına kolayca ulaşmalarını sağlamak ve onlara güzel bir deneyim yaşatabilmek sitenizin başarısını belirleyecektir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedemek? (User experience design)

Kullanıcı deneyimi tasarımı, farklı tipte kullanıcıların hangi amaçlarla ürününüzü/web sitenizi kullandıklarını, hangi duyguları ile, düşüncelerle ve motivasyonla web sitenize geldiklerini anlayıp, özgün ve tatmin edici bir deneyim sunabilmek için yapılan araştırma ve çalışmalardır.Bu çalışmalarda, kullanıcılarla vakit harcama, web sitenizi nasıl kullandıklarını gözlemlemek, bire bir görüşmeler,ısı haritaları,göz izleme cihazı ile kullanılabilirlik testleri,  kişilik kartları oluşturma (persona creation), kart gruplama, ürün/web sitesi hayata geçirilmeden kağıt üzerinde ya da resim üzerinde prototipleme ile yapılan testler ve benzeri birçok yöntem kullanılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri