Alt alan adında anahtar kelime kullanımı

Alt alan adında (subdomain name) anahtar kelime kullanılması ile alakalı elle tutulur veriler yok. Genel görüşler bunun mühim bir unsur olmadığı. Ben de webduzzini’n alt alan adlarında yaptığım denemeler ile fazla mühim olmadığına kanaat verdim. “Fazla önemi yok” diyorum, şu demek oluyor ki bence asla önemi yok değil.

Bir arama nihayetinde sitemizin üst sıralarda listelenmesi için birçok unsur var sadece Google gözüyle bakarsak bu faktörleri özetlenebilir. Mesela bir kullanıcı Google’a “araba oyunları” yazdı varsayalım. Arama nihayetinde karşısına çıkacak sayfalar:
1:Araba oyunları ile alakalı olmalı
2:Google kriterlerine bakılırsa kaliteli olmalı (sayfa hızı,içerik kalitesi, vb.)
3:Google tarafınca güvenilmeli (domain kalitesi)
4:Aktüel olmalı (buradaki aktüalite yalnız içeriğin güncelliği olarak değil de, backlinkin güncelliği olarak da algılanmalıdır)

Subdomain’de anahtar kelime kullanılması tamamen 1. madde ile alakalı. Bir internet sitenin hangi mevzuyla alakalı bulunduğunun tespitinde domain adı, içerik, backlinkler vb. bir takım unsur göz önünde bulunduruluyor.  Bu noktada domain adının “arabaoyunlari.webduzzi.com” olması Google’a ne olursa olsun düşünce verecektir. Ek olarak arama sorgusu ile siteniz arasındaki köprülerden biri de subdomain ismidir.

Benim görüşüme bakılırsa subdomain ismi SEO için değil’de, kullanıcıya kolaylık olması ve akılda kalıcı olması kriterine bakılırsa seçilmelidir. Tecrübelerime bakılırsa subdomain adının tek başına tesiri yok denecek kadar azca.

Daha Fazlası


1 20

Bizim Subdomain kullanım sürecimiz

1:İlk subdomain ruyatabirleri.webduzzi.com. Kuvvetli bir halde anahtar kelime üstüne oynamak hedeflendi. Subdomain’de anahtar kelime kullanılmasında oldukca ehemmiyet veriliyor.
2:İkinci subdomain saglik.webduzzi.com. Bu sitede aslına bakarsan oldukca sayıda anahtar kelime bulunduğundan tek birinin ismini vermek anlam ifade etmeyen olurdu. Subdomain ismi mecburen ortak payda olan “sağlık” olarak seçildi.

3:Üçüncü site oyun.webduzzi.com. Sitenin amacını kullanıcıya yani belirten güzel bir subdomain ismi Anahtar kelime de subdomain’de geçtiğinden yüzler gülüyor.
4:Dördüncü site radyo.webduzzi.com. Anahtar kelime “radyo dinle” bulunmasına rağmen subdomainde yalnız radyo kullanıldı. Halbuki arama sorgularında “radyo” değil de “dinle” kullanılıyor. dinle.webduzzi.com yapsak taş olurduk. İyi ki yapmamışız.

5:Beşinci site mutfak.webduzzi.com. (mutfak) in. (Yemek tarifleri) out, Kullanıcıya iyice yaklaşıldı. Anahtar kelimede bir kenara bırakıldı.
6:Altıncı site blog.webduzzi.com (altı dediğime bakmayın arada bir ihtimal 6-7 adet düşük hacimli subdomaini atladım). SEO blog’un alt alan ismini niçin seo.webduzzi.com koymadık? Bu sebeple “SEO” kelimesinin faydasına gerekseme duymayacağımızı ve kendimizi tek mevzuya bağlamak istemediğimizi düşündük. Hem blog.webduzzi.com’un daha doğal ve samimi olduğuna dair kaynağını bilmediğimiz bir inanışımız da var.

Kısaca, alt alan adlarının Googlea sitenin ne ile alakalı olduğu ile alakalı düşünce verdiğini; fakat uzun ve ileride içinde ne olduğu bağlayıcı bir alan adının götürüsünün daha çok bulunduğunu düşünmekteyim. Test ve tecrübelerime dayanarak’ta, şayet alt alan isimleri kullanacaksanız SEO kaygınızdan kurtulup sitenizi kullanıcıya en iyi biçimde anlatım edecek adı seçmenizi öneri ediyorum.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri