Lenovo’nun Çin odaklı siber saldırı korkusuyla istihbarat kurumları tarafından veto edildiği söyleniyor

Çin merkezli siber saldırı korkusu nedeniyle Çinli bilgisayar üreticisi Lenovo’ya ait ürünlerin istihbarat kurumları tarafından yıllardır kara listede tutulduğu söyleniyor. The Australian Financial Review’de çıkan bir haber’de; Avusturalya, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada’nın istihbarat servisleri Lenovo bilgisayarları çok gizli ağlarında kullanmayı 2000′li yılların ortalarından bu yana reddediyor. Hassas bilgi barındırmayan az güvenlikli görevlerdeyse Lenovo bilgisayarların kullanılmasında bir sakınca görülmediği söyleniyor.

lenevo
lenevo
Daha Fazlası


1 127

Kaynaklara göre, Lenovo ürünlerini inceleyen Birleşik Krallık istihbarat kurumları Lenovo ürünlerinde ”arka kapı donanımı” ve ”zararlı yazılım” izlerine rastladı. Bu bulgular ve Lenovo’nun Çin hükümetiyle olan yakın ilişkisi bir arada değerlendirilince istihbarat kurumlarının böyle bir yolu seçtiği düşünülüyor. 2005 senesinde IBM’in PC birimini satın alan Lenovo ise bu vetodan habersiz gibi. Şirkettten Birleşik Krallık merkezli The Independent gazetesine yapılan açıklamada bu tarz bir satış kısıtlamasına ilişkin olarak şirkete bir bilgi ulaşmadığı ve bu tarz konuların yakından incelendiği belirtildi.

Avusturalya Savunma Bakanlığın’dan The Australian Financial Review’e gönderdiği açıklamadaysa Lenovo bilgisayarlarının gizli ve çok gizli ağlarda kullanımına izin verilmediği ifade’de vurgulanırken, Birleşik Krallık Devlet İletişim Merkezi (GCHQ) ise konuya ilişkin yorumda bulunmayı geri çevirdi. Lenovo 2006 yılında da ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından inceleme altına alınmış ve bakanlığa ait 16 bin Lenovo bilgisayarların gizli sistemlerde kullanılmaması gerektiği’ne yer verilmişti. Gelen son haberlere göre, 2000′li yılların ortalarından bu yana uygulanan bu gizli vetonun kapsamı biraz daha genişlemiş ve CIA, MI5 ve MI6 gibi kurumları da içine almış durumda.

Uluslararası arenada bu tarz suçlamalara maruz kalan tek Çinli şirket ise Lenovo değil. Çin’in önemli teknoloji firmalarından Huawei ve ZTE de ABD Kongresi tarafından yayını yapılan bir raporda, Çin hükümetiyle olan ilişkileri sebebiyle, ”ulusal güvenliğe tehdit” olarak nitelendirilmişti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri