Bilgisayarınıza kolayca istediğiniz yerden erişin

İş yerine vardıktan sonra önemli bir dosyanızı evde unuttuğunuzu fark etmek kötü bir deneyimdir. Bu sorun TeamViewer ile artık tarih oluyor. Patronunuzun sabah erken saatlerde masasında istediği raporu evde geç vakitlere kadar çalışıp alnınızın akıyla tamamladığınızı, yalnız sabah işe vardığınızda hazırladığınız dosyayı -yorgunluktan olsa gerek- bilgisayarınızda unuttuğunuzu düşünün. Ne yapardınız? İştenmi ayrılırdınız, özür mü dilerdiniz, yoksa hemen eve mi dönerdiniz? TeamViewer isimli minik programı kullanıyorsanız cevabınız muhtemelen “rahatlamak” olurdu.

Akıllıca tasarlanmış, son derece güçlü bir program olan TeamViewer sayesinde ev veya iş bilgisayarınızı istediğiniz yerden internet aracılığıyla uzaktan kontrol edebilirsiniz. TeamViewer farklı amaçlar için de kullanılabiliniyor. Örneğin bilgisayarı arızalanan bir arkadaş veya dostlarınıza, evdeki konforunuzu bozmadan, uzaktan yardım edebiliyorsunuz. Makalemiz’de evde unuttuğunuz o dosyaya TeamViewer ile nasıl uzaktan erişebileceğinizi bilgilendirmek ile beraber, bilgisayarınızı uzaktan nasıl yönetebileceğinizi de açıklayacağız.

teamviewer
teamviewer

1- Bir TeamViewer topluluğuna katılın

TeamViewer, iki bilgisayar arasında telefon görüşmesi yapmak gibidir ve her iki bilgisayarın da gerekli yazılıma sahip olması gerekir. Bu örnekte bir masaüstü bilgisayara ve yanınızda taşıdığınız bir dizüstü bilgisayara sahip olduğunuzu varsayım yapıyoruz. İşe TeamViewer’ı masaüstü bilgisayara kurarak il adımı atalım. Programı www.teamviewer.com adresinden temin edebilirsiniz.

2- Ayarları yapın

Kurulumu başlatın ve karşınıza çıkacak iki şıktan “Kur”u seçerek “İleri” düğmesine tıklayın. (Yazılımı tek seferlik kullanacaksanız “Çalıştır”ı da seçebilirsiniz.) Yeni ekranda bu sefer “kişisel / ticari olmayan kullanım” şıkkını seçin ve tekrar “İleri”ye tıklayın. Sonraki Lisans Anlaşması ekranında iki şıkkı da seçerek devam ediniz. Son olarak “evet” şıkkını seçin ve kurulumu bitirin.

3- Hesap açın

Sıradaki ekranda gözetimsiz erişim sağlamak için bilgisayarınıza bir şifre oluşturacaksınız. İsterseniz bilgisayar adını değiştirip şifrenizi girdikten sonra “İleri” düğmesine tıklayın. Sonra ekranda adınızı, e-posta adresinizi ve TeamViewer hesap şifrenizi belirledikten sonra “İleri”ye tıklayın. Hesap şifrenizi unutmamaya dikkat edin, ona ihtiyacınız olacak.

Daha Fazlası


1 182

4- Hesabınızı etkinleştirin

Şu an yukarıdakine benzer bir ekranla karşı karşıya olmanız gerekiyor. Şifre bölümünü dert etmeyin, onu daha sonra kullanacağız. Ayarlamaları bitirmek için yapmanız gereken son şey e-posta hesabınızı kontrol etmek ve TeamViewer’dan gelen mesajı bulmak. Mesajı bulup açtıktan sonra içindeki uzunca linke tıklayarak TeamViewer hesabınızı etkinleştirin.

5- Dizüstünüze kurun

Artık dizüstü bilgisayarınızı açıp aynı şekilde TeamViewer’ı kurabilirsiniz. Bu işlem bittiğinde, yukarıdaki ekranla karşılaşana dek önceki adımları tekrar takip edin. Bu ekranda güncel hesap oluşturmak yerine “Bir TeamViewer hesabım var” şıkkını seçin ve e-posta adresinizle TeamViewer şifrenizi girin.
6- İpleri ele alın

Şimdi bir deneme yapıp, dizüstü bilgisayarınıza masaüstü bilgisayarınızın tam kontrolünü verelim. Masaüstü bilgisayarınıza bakın ve “ID’niz” alanında yazan numarayı notdefterinize kaydedin. Şimdi dizüstüne geçin ve bu kodu “Karşıdaki kişi ID” alanına yazınız. (Karşıdaki kişiyle bağlantı kur) düğmesine tıklayın ve önceden belirlediğiniz bilgisayar şifresini girin. Kısa bir bekleyişten sonra karşınıza masaüstü bilgisayarınızın ekranı çıkacaktır.

7- PC’nize uzaktan erişin

Artık dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla masaüstü bilgisayarınızdaki simgelere tıklayabiliyor olmalısınız. Bunun yanı sıra programları çalıştırabilir, kapatabilir ve ayrıca sistem ayarlarını bile değiştirme imkanınız var. Bu modda özellikle sorun giderme için tüm imkânlar sağlanıyor. Nedemek oluyor derseniz uzak bilgisayarı sanki karşısındaymış gibi kullanabiliyor ve evinizin sıcaklığından vazgeçmeden arkadaşlarınıza yardımcı olabiliyorsunuz.

8- Dosyalara erişin

Evde unuttuğumuz o önemli dosyaya erişmek için öncelikle diğer bilgisayarı kontrol eden pencereleri kapatınız. (Uzaktaki Bilgisayarı Kontrol Et) başlığı altındaki “Dosya aktarımı” şıkkını seçin ve “Karşıdaki kişi ile bağlantı kur”a tıklayarak oturum açınız. Sağ sütundan unuttuğunuz dosyanın konumunu açın ve dosyayı seçin. Sonra “Aktar” düğmesine tıklayın ve dosyanın dizüstü bilgisayarınıza kaydedilmesini bekleyin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri